Sırp milliyeçiliğinde Kosova algısı
Kosovo perception of Serbian nationalism
- Tez No: 257655
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, günümüz dünyasının en tartışmalı kavramlarından olan milliyetçilik kavramı ile ilgili olarak, Sırp Milliyetçiliği ve Sırp Milliyetçiliğinin Kosova algısı üzerinedir.Sırp Milliyetçiliğinde Kosova algısı ile ilgili düşüncelere ve olaylara geçmeden önce, milliyetçilik tartışmaları ve milliyetçiliğin temel özellikleri, tezin birinci bölümünde açıklanmıştır. İkinci bölümde Sırp Milliyetçiliğinin temel özellikleri ve Sırp milli programları; üçüncü bölümde ise Sırp Milliyetçiliğinde Kosova algısı ele alınmıştır. Dördüncü bölüm, Kosova sorununu ele alarak, Kosova'nın bağımsızlığına bakış açılarının bir değerlendirmesini yapmaktadır.Sırp Milliyetçiliğinin temelinde Fransız Devrimi sonrasında Avrupa'da moda haline gelen milli devlet kurma emelleri olduğu görülmektedir. Tarih boyunca dini değerlerin öncülüğünde bu amaç uğruna hareket eden Sırplar, izledikleri katı ve baskıcı politikalar yüzünden bu emellerinden iyiden iyiye uzaklaştıkları gibi, yeni parçalanmalarla da karşı karşıya kalma tehlikesi öncesinde bulunmaktadırlar. Sırplar ulusal, tarihsel, dinsel, dilsel, geleneksel açıdan beşikleri olarak algıladıkları Kosova'yı Arnavutlara kaptırmış olmalarının hayal kırıklığını yaşamaktadırlar. Sırpların tarih boyunca peşinde koştukları ?büyük hayalleri?, ?küçük bir sonla? son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with question of Kosova in the context of Serbian nationalism, to this task, first I have tried to understand the roots of Serbian nationalism in its historical develepment, then, I have put an special emphasis on the specific situtation of Kosova in the region, for it is no longer only ?a place? but, a total battlefield. The war on Kosova, both by Serbs and Kosovars, is also important to track the develepmont of Balkan Question.After the so-called lost of Kosova, Serbian nationalism took another step, which I consider very dangerous for Balkans, because the idea of Greater Serbia is still a living motive Serbians, and that is a threat to the peace in Balkans.