Yazılı basın reklamlarının marka kimliğini sağlamlaştırmadaki rolünün incelenmesi
A survey about the role of the print media advertisements on the strenghtening of brand identity
- Tez No: 219742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
B u çalışmada, yazılı basın reklamlarının marka kimliğine etkisi olupolmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır.B u amaç doğrultusunda, araştırmayı gerçekleştirebilmek için konusınırlandırılması yapılmıştır. Yazılı basın reklamları içerisinden, her günkarşılaşılmaları nedeniyle gazete reklamları; gazetelerden de en yüksek tirajlı ulusalilk beş gazetede yer alan GSM sektörünün reklamları belirlenmiştir. Sektördebulunan üç kurumun altı ay olmak üzere Ocak-Haziran 2006 tarihleri arasındakigazete ilanlarına ulaşılmak üzere Taksim Atatürk Kitaplığı'na gidilmiş, ancakHaziran ciltlerinin Eylül'de yapıldığı öğrenildiğinden ve gazetelerin kendiarşivlerinden de yararlanılamadığından Ocak-Mayıs 2006 olmak üzere beş aylık tümgazete reklamları tespit edilmiştir. Tüketicilerle gerçekleştirilen bir anketle, bulunangazete reklamlarının hatırlanıp hatırlanmadığı ve marka kimliğine ne ölçüde etkidebulunduğu ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca üç kurumun reklam müdürlerine anketyollanarak söz konusu reklamların marka kimliklerine ne gibi bir katkı sağlamakamacında oldukları sorulmuştur. Çalışmanın sonucunda, tüketici anketinden çıkanverilerle, kurum anketinden çıkan veriler karşılaştırılmış ve yazılı basınreklamlarından gazete reklamlarının marka kimliğini sağlamlaştırmada az bir rolüolduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The premise of this study is to comprehend the effects of print media uponthe brand identity positioning process.In order to pursue this goal, the relevant topics have been narrowed.Newspaper advertisements and specifically five national newspapers containingthree mentioned GSM corporations have been spotted since they are the mostwidespread tools among the whole array of print media. In order to reach theadvertisements of three different corporations, a research has been done in TaksimAtaturk Library for the period of 6 months between January-June 2006.Nevertheless, only a five months period, January-May 2006 was available to betracked. This was due to two reasons; one according to the Ataturk Library?s rulesand regulations, the newspapers of June are archived in September and two, thearchives of newspapers were not open to public access. A survey also has beenconducted by consumers in order to elaborate further the fact that whethernewspaper advertisements are easy to remember and contribute the brand identity.Additionally another survey has been conducted by the advertisement managers ofthe chosen three corporations asking about the possible outcome expected by thementioned ads. In conclusion the data gathered by the consumers survey and thecorporation survey have been compared, resulting in the newspaper advertisementswithin the whole array of print media, having a weaker role in strengthening thebrand identity.