Çocuk gözüyle polis: Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü halkla ilişkiler ve tanıtım uygulamaları
Image of police for children: Head of Gaziantep Police Department Public relations and publicity applications
  1. Tez No: 219743
  2. Yazar: ERTAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İnsanların huzur ve güvenliğini sağlayan, suçların işlenmesini önleyen, suçişlenmesi durumunda suçluları suç delilleri ile yakalayıp adalete teslim edenPolis'in; geleceğin yıldızı çocukların gözünde nasıl bir imaja sahip olduğu veçocukların polisi nasıl gördüğü, nasıl tanıdığı, nasıl hissettiği, nasıl algıladığı, günlükhayatta Çocuk-Polis İlişkisi'nin hangi düzeyde olduğu ve yapılan etkinliklerleçocuklardaki değişim durumu araştırılmıştır.Çocuk, Polis, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile ilgili bilgiler ve Türk EmniyetTeşkilatı'nda Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uygulamaları'nın İşleyişi, bir Halklaİlişkiler ve Tanıtım Uygulaması olarak 10 Nisan Polis Teşkilatı'nın Kuruluşu'nunYıldönümü Kutlamaları nedeniyle Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafındangerçekleştirilen etkinlikler, ?Çocuk Gözüyle Polis: Gaziantep İl Emniyet MüdürlüğüHalkla İlişkiler ve Tanıtım Uygulamaları? adlı tezde araştırma ve değerlendirmesiyapılmıştır.Gaziantep'te kenar semtlerde bulunan, İlköğretim Okulları 5. SınıfÖğrencileri'ne bir anket uygulanmış, anket sonrasında polisi tanıtıcı etkinlik yapılmış(Öğrenciler Otobüs ile okullarından alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne ?BizimÇocuklar Sevgi Sineması?na getirilerek, ili tanıtıcı film gösterimi ve polisiye eğitimverilmesi sonrasında Emniyet Müdürlüğü, 155 Polis İmdat ve Polis Radyosu ileDemokrasi Meydanı'nda kurulu bulunan Polis Sergisi gezdirilmiş ve tekrarokullarına bırakılmış) daha sonra tekrar aynı anket aynı öğrencilere uygulanmıştır.Ayrıca; İlköğretim Okulları ve Lise öğrencilerine yönelik düzenlenen şiir, resim vekompozisyon yarışmalarıyla ?Çocuk Gözüyle Polis: Gaziantep İl EmniyetMüdürlüğü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uygulamaları? adlı tezde çocuğun gözüylePolis gösterilmiştir.Büyüyünce polis olmak isteyen çocukların sayısının ve polise duyulan güven vesevginin arttığı, polisin görevinin daha iyi anlaşıldığı, polisiye tedbirlerde dikkatliolunması, polise yardımcı olunması ve polisten korkulmayacağı bilincinde artış olduğu,etkinliklerin çocuklar üzerinde olumlu yönde etkili ve faydalı olduğu görülmüştür.Polisin tanıtılması sağlanmış ve Çocuk Gözüyle Polis görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The image of police who ensure peoples security and peace, prevent crimes,when crimes committed catch criminals and submit to justice with evidence of thosecrimes in the eyes of children who are stars of the future. How do they see,recognize, feel, perceive police, the level of the relationship between police andchildren in the daily life and the change of the children is searched with activitiesbeing done.The research and evaluation of the information relevant with Children,police, public relations and introduction and processes of public relations andpublicity in the Turkish Security Organisation, as a public relations and introductionapplication, affairs due to the 10th of April -Annual of Foundation of National PoliceOrganisation- fulfilled by Gaziantep Police Department is done about ?Image ofPolice for children: Head of Gaziantep Police Department Public Relations andPublicity Aplications?Students of the fifth classes of primary schools located at the outer districtsof Gaziantep are surveyed. After the survey introductory affairs about police areconducted (Students are taken from their schools by buses to the Police Departmentto `Love Cinema of Our children?. After a film, introducing our province is watchedand an education about police is given, Police Department, 155 Police EmergencyService, Police Radio Station and Police Exhibition set up at the Democracy Circusare shown and they are taken back to their schools.) the same survey is made again tothe same students. Furthermore, with the contribution of competions of poetry,painting, and composition, the dissertation named ?Image of Police for children:Head of Gaziantep Police Department Public Relations and Publicity Aplications?had shown the image of police for children.The number of children who wants to be police when grown up and trust andlove for police is observed to be on the increase. Duty of police is found betterunderstood. Also consciousness of helping police, to be carefull about police activitiesand no need to fear from the police is observed to be on the increase. It is seen that theaffairs are positively effective and useful for children.Police is introduced and image of Police in the eyes of children is detected