A Statistical analysis of the natural gas demand from the aegean natural gas pipeline
Ege doğalgaz boru hattından talep edilecek doğalgaz miktarının istatistiksel analizi
  1. Tez No: 95364
  2. Yazar: TAHİR GÜLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
EGE DOGALGAZ BORU HATTINDAN TALEP EDİLECEK DOĞALGAZ MİKTARININ İSTATİSTİKSEL ANALİZİ ÖZET Son yıllarda doğalgaz Türkiye için gerek diğer fosil yakıtlarına göre çevreye daha az zararlı olması, gerekse Türkiye'nin yakın komşularmdaki zengin doğalgaz kaynaklardan dolayı çok önemli bir enerji kaynağı durumuna gelmiştir. Sınırlı miktardaki iç kaynakların yetersizliğinden dolayı, Türkiye halen doğalgaz ihtiyacının tamamına yakınını diğer ülkelerden ithal yoluyla karşılamaktadır. Büyük ölçüde dışa bağımlı olunan bu önemli kaynağın yaygın kullanımım sağlamak için gerekli yatanların belirlenip, zamanında gerçekleştirilebilmesi için, oluşacak talep değerlerinin sağlıklı bir şekilde tahmin edilebilmesi büyük değer taşımaktadır. Tezin hedefi, Ege bölgesinde için düşünülen ve halihazırda Çanakkale ili Çan ilçesine ve Bursa ili Karacabey ilçesine kadar ulaşmış olan mevcut doğalgaz hatuna ilave olarak planlanan Ege boru hattının kapasite/talep dengesini incelemektir. Bu amaçla kullanılan tüm modeller regresyon metodolojisinden faydalanılarak oluşturulmuştur. Çalışmada; öncelikle, Ege Boru Hattı tarafından beslenecek olan bölgede oluşacak konut ve sanayi doğal gaz talebi lineer regresyon metoduna dayalı bir yaklaşım uygulanarak tahmin edilmektedir. Ardından, sanayi kuruluşlanmn enerji ihtiyacı, doğalgaz hattına uzaklık ve endüstriyel sektör bilgilerini baz alarak doğalgaz dönüşüm eğilimini belirleyen bir lojistik regresyon modeli kullanılıp, ilave bir sanayi doğal gaz talep tahmini daha yapılmıştır. Ayrıca, planlanan doğalgaz hattından yoğun sanayi aktivitesine sahip bölgelere uzanan ek boru hatları gözönüne alınarak, ek bir senaryo oluşturulmuş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Modellerin oluşturulması ve analiz aşamalarında, Ege Bölgesi'ndeki doğalgaz talebinin daha önce doğalgaz kullanımına geçmiş olan Marmara Bölgesi'ne benzer bir gelişim göstereceği kabulü ile, Marmara Bölgesi 'nden sağlanan verilerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV A STATISTICAL ANALYSIS OF THE NATURAL GAS DEMAND FROM THE AEGEAN NATURAL GAS PIPELINE ABSTRACT Li recent years, natural gas has become a very important energy source for Turkey because of its environment-friendly nature and availability in large quantities in nearby countries. Due to our insufficient domestic resources, Turkey has to satisfy almost all of its natural gas demand by importing from other countries. Therefore, healthy demand predictions about this external-oriented energy source have great importance in order to determine and initiate the necessary investments to make its extensive usage possible. The purpose of this study is to examine the supply/demand balance of the natural gas pipeline for the Aegean Region that is planned as an addition to the current main pipeline, which has already reached to Çan district in the city of Çanakkale and Karacabey district in the city of Bursa. All the models developed for this purpose are based on the statistical regression methodology. In the study, residential and industrial natural gas demand of the region to be served by the Aegean Pipeline is first estimated through a linear regression based approach. Then, an additional estimation of industrial natural gas demand is made through a logistic regression model, in which the inclination of industrial facilities to convert to natural gas usage, based on their energy needs, their distances to the natural gas pipeline and their industrial sectors, are sought after. Moreover, an additional scenario is generated by considering various shoot offs (branches) from the main pipeline, to specific areas having intensive industrial activity, and the results are analyzed, hi both model building and analysis, the data obtained from the cities in the Marmara Region, where natural gas pipeline is already operational, are employed under the assumption that the development of demand in the Aegean Region will follow a similar pattern.