Çağdaş Türk resminde minyatürün izdüşümleri
  1. Tez No: 63379
  2. Yazar: NUMAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İİİ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇA?DAŞ TÜRK RESMİNDE MİNYATÜRÜN İZDÜŞÜMLERİ Numan ÖZEN Danışman: Yrd.Doç.Erol KOÇ 1997 Sayfa Jüri: Yrd.Doç.Erol KİLİÇ Çağdaş Türk Resminde minyatürlere ait özelliklerin görülmesi, Batı sanatçılarının Rönesans geleneğinden kopup, XX. Yüzyıl başlarında Doğuyu keşfetmesi île başlar Bize ise ancak XX. Yüzyılın ikinci yarısında yansır. Avrupa'da modem resmin ilk örnekleri verilmeye başlandığında Doğu ve Batı arasındaki iletişimin yoğunlaşması ve Batıda sanatçıların Doğu sanatlarına duydukları ilginin sonucu, yeni bîr biçim anlayışının geliştiği görülür. Bîrçok Avrupalı sanatçının Picasso, Matisse, Gauguîn, Mondrean, Mira, Kandînsky, Klee gibi minyatürün etkisiyle eserlerinin biçimsel yönden daha yüzeycî ve dekoratif bîr anlayışla oluşturdukları belirlenmiştir. Ancak Türk resmî ellî yıl sonra bu çizgiye ulaşabilmiştir. Türk resim sanatı îçerisînde geleneksel değerlerin özgün verilerine doğru bîr yönelişin olduğu, Türk ressamlarının etkilendikleri Nakkaş Osman, Matrakçı Nasuh ve Levni gibi sanatçıların Hint ve İran minyatür geleneğinden ayrılarak, günümüz sanatına ışık tutacak özgün eserler verdiği tesbît edîlmiştir. özellikle Cumhuriyetten sonra Batılılaşma sürecinin hız kazanma aşamasında resîm sanatımız Avrupa resminin biçimsel değerlerim benimsemiş olmakla birlikte geleneksel verilerden vazgeçemediği ve mîllî bîr sanat politikasının gündeme gerdiği görülmüştür. Yöresellik ve ulusallık kavramları üzerine tartışmalar sanatçılarımızı özellikle minyatüre yöneltmiş, Cevat Derelî, Nurullah Berk,Bedri Rahmi Eyüboğlu, Turgut Zaim, Mehmet Pesen, Nedim Günsur gibi' sanatçılar geleneksel değerlerin biçim verilerini kullanarak bu anlamda kendilerinden sonra gelecek olan yeni kuşaklara zemin hazırladıkları saptanmıştır. Minyatür etkisinde çalışan yeni kuşak sanatçılarımızın Oya Katoğlu, Dinçer Erimez, Devrim Erbil, Ömer Uluç ve Erol Akyavaş gibi, gerek biçim, gerek içerik yönünden geleneğin verilerini daha yetkin bir anlamda deşifre edebildikleri ve buna paralel olarak Avrupa sanatının niteliklerini daha iyi kavramış oldukları görülmektedir. Bu sanatçılarımızın çalışmalarından da örnekler verilerek, eserferindekî minyatür etkisi çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERTHESIS PROJECTIONS OF MİNİATURE İN MODERN TURKISH PİCTURE Numan ÖZEN Supervisor : Yrd. Doç. Erol. KILIÇ 1997-PAGE Jury: YrdDoç. Erol "KILIÇ The appearing of the properties belonging to the miniatures In modem Turkish picture starts with the Western artlstsr discovering of the East In the beginning of XX.th century by leaving from the Renaissance tradition. When started to give first modem picture samples In Europe, progress of a new formal understanding was been seen with the communication condensation between East and west, and as a result of interest which western artists show to the those of Eastern, it is determinated that a lot of Europan artists such as Picasso, Matisse, Gauguin, Mondrean, MTro, Kandlnsky, Kfee formed their work with an understanding of more superficially and decoratfvely with the effect of miniature. But Turkish picture has reached to this fevel after fifty years. It has been determined that there was an arientation to the original data of traditional worths In the Turkish picture art. Turkish artists such as Nakkaş Osman, Matrakçı Nasuh and Levnî feanlng the fndîan and Persian miniature tradition from which they affected gave the original works to shed light on today's art. Especially after Republic, at the stage of gaining speed In the progress of westernization, If Is seen that our picture art accepted formal worth of Europan picture without Leaving our traditional data and It was formed a national art policy.Vi Discussions on the concepts of localization and natfonafizm directed our artists towards especially miniature, ft is determinated that our artists such as Cevat Dereli, Nurullah Berk, Bedri Rahmi Eyüboğiu, Turgut Zaı'm, Mehmet Pesen and Nedim Günsur prepared a medium to the new artists who wifl come after by using formal data of tradîtîonaf worths in the abore sense. ft has been seen that, our artists studying under the effect of miniature such as Oya Katoğîu, Dînçer Erimez, Devrim Erbîf.Ömer UTuç and Erol Akyavaş solved the tradîtîonaf data in a more awareness sense of both form and content, and parafefry to this they comprehended the guafity of Europan art. Miniature effects in work of these artists hove been sofved by gfvfng the examples of these artists.