Bir sinema adamı olarak profesör sami şekeroğlu
A life delicated to cinema: Sami Şekeroğlu
  1. Tez No: 219771
  2. Yazar: KAMİL ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV İDRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Prof. Sami Sekeroglu'nun kurdugu ve gelistirdigi, onun hayatından ayrı düsünemeyecegimiz bugünkü adıyla MSGSÜ Sinema-TV Uygulama ve Arastırma Merkezi ile MSGSÜ GSF* Sinema-TV Bölümü'nün varolus öyküsü oldukça ilgi çekici ve etkileyicidir. Öykü, önce stanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nin bir merdiven bosluguna yapılan tek odalı Kulüp Sinema 7'den baslayarak, Türk Film Arsivi'nin kurulusu ile gelismis, DGSA** Film Arsivi'nin açılısı ile büyümüs ve DGSA Sinema-Televizyon Enstitüsü'nün kurulmasıyla da dev bir roman özelligini kazanmıstır. Bu degisimi belirleyen en önemli olaylardan biri, 1969 yılında Türk Film Arsivi'nin tüm malvarlıgıyla birlikte Devlete devredilerek DGSA Film Arsivi'ne dönüsmesidir. O tarihlerde Prof. Sami Sekeroglu yeni bir misyonla ulusal sinema sanatımıza sorumluluk duygusuyla sahip çıkarak sinema alanına Devletin el atmasını saglamıs, birçok engele ragmen gelecek çalısmalarına temel olusturacak en önemli adımların atılmasını gerçeklestirmistir. Prof. Sami Sekeroglu'nun en önemli eseri olan bu Kurum'un ortaya çıkıs romanı çalısmada anlatılmaya çalısılacaktır. Hazırlanan bu tez çalısması ile Prof. Sami Sekeroglu'nun hayatı ve kisiliginin, dünyaya bakısının, düsünce ve ideallerinin çalısmalarına yansıma seklinin, bir egitimci olarak yetistirdigi ögrencilerin, ögretim yöntemlerinin, sinema arastırmacısı ve tarihçisi olarak gerçeklestirdigi bilimsel ve kültürel etkinliklerin, bir sanatçı olarak da mesleki ve sanatsal basarılarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bunun için hakkında yazılanlardan, kendisinin kaleme aldıgı makalelerden, hazırladıgı filmlerden ve mesleki çalısmalardan, artık kendi hayat tarihçesiyle özdeslesen Kurum'un öyküsünden, yönettigi yüksek lisans ve sanatta yeterlilik tezlerinden, ayrıca bu çalısma dahilinde gerçeklestirilen özel görüsmelerden yararlanılmıstır. Çalısma su üç ana baslık altında toplanmıstır: 1) Prof. Sami Sekeroglu'nun hayat öyküsü ve kisiligi * Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ** stanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi 2) Türkiye'nin ilk sinema kültür kurumları 3) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi döneminde Prof. S. Sekeroglu'nun çalısmaları lk bölümde Prof. S. Sekeroglu'nun dogup büyüdügü, ilk hayat tecrübelerini yasadıgı ve kisiliginin olusmaya basladıgı çocukluk yılları ile ilk gençlik dönemini geçirdigi Elazıg'daki hayatı ele alınmıstır. Dogdugu ve yetistigi Elazıg'ın, onun da öncesinde Harput sehrinin tarihi geçmisi incelenmis, Prof. S. Sekeroglu'nun yasadıgı bu kültürel ve toplumsal çevre ana hatlarıyla belirtilmeye çalısılmıstır. Yine ilk bölümün önemli bir kısmını Prof. S. Sekeroglu'nun konusmalarında sık sık belirttigi ve hayatında ayrı bir öneme sahip olan Elazıg Lisesi yılları olusturmustur. kinci bölüm çalısmanın ana eksenini olusturdugu için diger iki bölüme oranla biraz daha ayrıntılı ele alınmıstır. Bu bölümde Prof. Sami Sekeroglu'nun yüksek ögrenim gördügü ve sonraki atılımlarının kaynagını olusturan stanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nin geçmisi ve Türk kültür ve sanat hayatındaki tarihsel önemi belirtilmis, Prof. S. Sekeroglu'nun bu ortamda yarattıgı Kurumların ortaya çıkıs süreçleri tarihsel ve çevresel kosullarla birlikte asama asama ele alınmaya çalısılmıstır. Prof. Sami Sekeroglu'nun hiç kimsenin el atmadıgı, Devletin bile el atma cesaretini gösteremedigi bir alana yönelik olarak ısrarla yürüttügü yogun ve planlı çalısmalarla hedefledigi sonuçlara zaman içinde birer birer ulastıgı görülecektir. Çalısmanın son bölümü Prof. Sami Sekeroglu'nun Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi döneminden bugüne hayatını ele almaktadır. Ögretim üyeligi görevinin yanında bu dönemde üstlendigi idari görevler, vakıf yöneticiligi, yapımcı ve yönetmen olarak gerçeklestirdigi mesleki çalısmaları bu döneme rastladıgından bu noktalar ele alınmıstır. Bu çalısmada Prof. Sami Sekeroglu'nun hayatına bir bütün olarak yaklasılmıs, hayatı ve çalısmaları bütün yönleriyle tanıtılmaya çalısılmıstır. ANAHTAR KELMELER: Elazıg Lisesi, Kulüp Sinema 7, Türk Film Arsivi , DGSA Film Arsivi, Sinema-TV Enstitüsü, Sinema-TV Bölümü, Güzel Sanatlar Akademisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi
Özet (Çeviri)
The story behind MSGSÜ Cinema-TV Center and MSGSÜ Faculty of Fine Arts Department of Cinema-TV, established and developed by Prof. Sami Sekeroglu, is really interesting and impressing. Story starts with Club Cinema 7 founded in a small room under the stairwell in Fine Arts Academy and develops in time with the Turkish Film Archives. IDGSA has expanded with the opening of Film Archives and can be defined as a great fiction. The milestone in this transformation is the transferring of Turkish Film Archives to the public with all its assets in 1969 and then bearing the name IDGSA Film Archives. Prof. Sami Sekeroglu acted with sense of responsibility and mission and made the public sector take up national cinema art and took the most important steps that would form the basis of new projects to come. This study aims to tell the story behind the establishment of MSGSÜ Cinema-TV Center and MSGSÜ Faculty of Fine Arts Department of Cinema-TV with the leadership of Prof. Sami Sekeroglu. This theis study will elaborate on the life and character of Prof. Sami Sekeroglu, his world view, the way it reflects on his ideas and ideals, the scientific and cultural studies his students have completed, his professional and artistic success as an artist. I have benefited from the essays about him, his own articles, the films he has directed and his professional studies, the department?s story which can be considered as his own past, the master?s and doctor?s thesises of his students and also special interviews made within the scope of this study. The study is classified as the following: 1) The life story and character of Prof. Sami Sekeroglu 2) The first cinematic and cultural instutions of Turkey 3) Studies of Prof. Sami Sekeroglu during Mimar Sinan University of Fine Arts years The first part tells the life of Prof. Sami Sekeroglu in Elazıg where he has born and grew up, where he went through the fırst life experiences during childhood and early youth. In this part, the history of Elazıg and the city of Harput is studied; the cultural and social environment in which he lived is defined. Great emphasis is put on Elazıg high school years of Prof. Sami Sekeroglu about which he often talks during the interviews. The second part is much more detailed than the other two as it forms the main basis of the study. This part takes up the history of Istanbul Fine Arts Academy where Prof. S. Sekeroglu has studied and where he has realised most of his future leaps; the historical importance of the academy in Turkish artistic and cultural life. The emerging periods of the instutions are analysed in stages according to the historical conditions. But his intensive, planned and insistent studies in an area which nobody even the public sector could dare to deal with all reached their goals in time. The last part of the study tells Prof. Sami Sekeroglu?s life from Mimar Sinan University of Fine Arts years until today. This period includes his professional studies and Prof. S. Sekeroglu?s posts as a lecturer, administrator, foundation manager, producer and director. This study tries to approach Prof. Sami Sekeroglu?s life as a whole and tries to tell to his life and studies in all aspects. KEYWORDS: Elazıg High School, Club Cinema 7, Turkish Film Archives, IDGSA Film Archives, Cinema-Television Institute, Department of Cinema-TV, Fine Arts Academy, Mimar Sinan University of Fine Arts