Rüküş sanat kavramının teorik ve pratik olarak incelenmesi
Investigation of some theoretical and practical applications of kitsch
  1. Tez No: 219773
  2. Yazar: İBRAHİM CAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLİZ ERGİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sosyal bilimlerin ve gündelik yaşamın her alanında Rüküş Sanat olgusuna rastlanmaktadır. Bu kavramı anlamak için önce, tarihsel olarak incelemek ve teorik bir arka plana oturtmak gerekmektedir. Bunun için Batılı kaynaklarda konuyla ilgili çalışmalara başvurulmaktadır. Rüküş Sanat 19. yüzyıl sonuna doğru, ortaya çıkış aşamasında ucuz sanatsal ürünleri ve zevksizliği tanımlamak için kullanılan bir kavram olmuştur. 20. yüzyılla birlikte Modernite tartışmaları etrafında Rüküş Sanat'ın, endüstri döneminin verdiği hızlı mekanikleşmenin bir getirisi olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca, Rüküş Sanat'ın, orta sınıfın zevk anlayışını ifade ettiği ve köklerinin Romantizm'e, hatta bir stil olarak Manyerizm'e kadar gerilediği gösterilmektedir. Rüküş Sanat ile aynı anlama sahip bir olgu olan Camp kavramı da tez bağlamında incelenmektedir. Camp, Amerikan toplumunda 1960'larda ortaya çıkan bir olgu olmakta ve Rüküş Sanat ile aynı dinamikler üzerinde kurulmaktadır. Diğer taraftan, Rüküş Sanat'a karşıt olarak konumlanan ve sanatı hayata katmak isteyen Avangard, Arts & Crafts, Bauhaus akımları ayrı alt başlıklarda incelenmektedir. Tezde, Rüküş Sanat'ın sahte sanat olduğunu öne süren olumsuz eleştirilere de yer verilmektedir. Rüküş Sanat'ın varlık kazandığı ve bir akıma dönüştüğü disiplin olarak mimarlık incelenmekte ve burada yeni bir bakış açısı ortaya konulmaktadır. Ayrıca mimarlık alanında bir saha çalışması yapılmakta ve bu bağlamda Samsun özelindeki mimari incelenmektedir. Çalışmada yöntem olarak teorik ve tarihsel bir arka plan verilmekte, bunu takiben saha araştırmalarına dayanan bir pratik alan oluşturulmaktadır Tezin amacı, gündelik yaşamın her alanında, Rüküş Sanat'ın nüfuz ettiğini, yani yaşamın bir parçası haline geldiğini göstermektir. ANAHTAR KELİMELER: Rüküş Sanat, Kitsch, Camp, Zevksizlik, Avangard, Popüler Kültür
Özet (Çeviri)
Kitsch (Rüküş Sanat) manifests itself in all aspects of social sciences and daily life. First of all, to understand that phenomenon, one should consider its historic background and the underlying theory. To achieve this, a study and research of the works of Western Literature are necessary. The term ?Kitsch? (Rüküş Sanat) was born in the late 19th century as a definition of ?cheap artifacts? and a synonym for bad taste. In the 20th century theory on Modernity, Kitsch (Rüküş Sanat) is associated with the serial production of the industrial era. The thesis attempts to show Kitsch (Rüküş Sanat) as a taste of the middle classes and trace its stylistic roots back to Mannerism. In the thesis, Camp is regarded as synonymous of Kitsch (Rüküş Sanat). Camp, based on the same context as Kitsch (Rüküş Sanat), first appeared in the American society in the sixties. Avantgarde, Arts & Crafts movement and Bauhaus are all discussed in this thesis in opposition to Kitsch (Rüküş Sanat). The examples of criticism of Kitsch (Rüküş Sanat) are also included. Through research on Modernism and Postmodernism, the thesis attempts to gain insight into how certain elements of Kitsch (Rüküş Sanat) became part of contemporary architecture. In addition, a research on Kitsch (Rüküş Sanat) architecture in Samsun is included as an example of a cultural divide between the center and periphery, Samsun being a city with no architectural past to speak about beyond the 1970s. The thesis contains both theoritical and practical parts. The main idea of the thesis is Kitsch (Rüküş Sanat) penetrates life in many ways. KEYWORDS: Kitsch, Camp, Bad Taste, Avantgarde, Popular Culture