Hidradenitis süpürativa'lı hastalarda immatur granülosit oranının diğer hematolojik inflamasyon belirteçleri ile korelasyonunun incelenmesi, sağlıklı kontrollerle kıyaslanması ve tedavi ile değişiminin araştırılması
Investigation of the correlation of immature granulocyte ratio with other haematological inflammation markers in patients with hidradenitis suppurativa, comparison with healthy controls and change with treatment
- Tez No: 922864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MÜJDE KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hidradenitis süpürativa (HS); özellikle apokrin bezlerden zengin bölgeleri etkileyen, ağrılı nodül ve apseler, akıntılı fistüller, sinüs yolları ve fibrotik skarlarla karakterize hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. HS dahil olmak üzere birçok kronik deri hastalıklarında inflamasyon yalnızca deride değil, sistemik olarak da mevcuttur. Bu durum çeşitli komorbiditeleri de beraberinde getirmektedir. Önceki çalışmalarda HS ile çeşitli inflamatuar belirteçler arasında ilişki ortaya konmuştur. Ancak immatür granülosit ile ilişkisi değerlendirilmemiştir. Bu çalışma ile HS'li hastalarda immatür granülosit sayısı ve oranı ile diğer hematolojik inflamatuar belirteçlerin araştırılması, inflamasyonla korelasyon gösteren parametrelerin belirlenmesi ve bunların uygulanan tedavi ile değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Haziran 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvurup HS tanısı alan 18 yaşından büyük, sistemik tedavi alan 33 hasta ve hastalar ile cinsiyet, yaş açısından uyumlu olan enfeksiyon ve inflamatuar hastalık dışı nedenlerle kan alınan 102 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların ve kontrol grubunun verileri retrospektif olarak toplandı. Gruplar tedavi öncesi ve tedavinin 6. ayında sağlıklı kontrollere göre immatür granülosit sayısı, oranı ve diğer hemotolojik inflamatuar belirteçler açısından kıyaslandı. HS hastaları kendi içinde demografik özellikler ve hastalıkların özelliklerine göre (evre, tutulum alanları ve tutulan alan sayısı, önceden alınan tedaviler, tedavileri kesme nedenleri) analiz edildi. Hastalar tedavi başlangıcı, tedavinin 3. ayı ve 6. ayındaki immatür granülosit sayısı, oranı ve diğer hemotolojik inflamatuar belirteçler açısından kıyaslandı. Çalışmaya 33 HS, 102 kontrol olmak üzere 135 katılımcı dahil edilmiştir. HS hastalarının %30,3'ü (n=10) kadın iken, %69,7'si (n=23) erkekti. Hasta grubun yaş ortalaması 34,58 ± 10,4 olup; minumum yaş 18, maximum yaş 54'tü. Hastaların %75,8'i (n=25) sigarayı aktif olarak kullanmaktaydı. HS'li hastaların %78,8'inde (n=26) aksiller alan tutulumu, %75.8'inde (n=25) inguinal alan tutulumu vardı. Hastaların %48,5'inde (n=16) foliküler oklüzyon bulguları vardı.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa (HS) is a chronic inflammatory skin disease affecting especially apocrine gland-rich areas, characterised by painful nodules and abscesses, draining fistulas, sinus tracts and fibrotic scars, significantly affecting the quality of life of patients. In many chronic skin diseases, including HS, inflammation is present systemically and systemically in the skin. This situation brings along various comorbidities. Previous studies have demonstrated a relationship between HS and various inflammatory markers. However, the relationship with immature granulocytes has not been evaluated. This study aimed to investigate the number and ratio of immature granulocytes and other haematological inflammatory markers in patients with HS to determine the parameters correlated with inflammation and to evaluate their changes with treatment. Between June 2022 and December 2023, 33 patients older than 18 years of age who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital Dermatology outpatient clinic and were diagnosed with HS and received systemic treatment, and 102 healthy controls who were age and gender compatible with the patients and who had blood drawn for reasons other than infection and inflammatory disease were included in the study. The data of the patients and control group were collected retrospectively. The groups were compared regarding the number and ratio of immature granulocytes and other haematological inflammatory markers before and 6 months after treatment. HS patients were analysed according to demographic and disease characteristics (stage, areas of involvement and number of involved areas, previous treatments, and reasons for discontinuation). Patients were compared regarding immature granulocyte count, ratio and other haematological inflammatory markers at the beginning, third, and sixth months of treatment. The study included 135 participants, including 33 HS patients and 102 controls. While 30.3% (n=10) of HS patients were female, 69.7% (n=23) were male. The mean age of the patient group was 34.58 ± 10.4 years; the minimum age was 18 years, and the maximum age was 54 years. 75.8% (n=25) of the patients were active smokers. The axillary area was involved in 78.8% (n=26), and the inguinal area was involved in 75.8% (n=25) of the patients with HS. Follicular occlusion findings were present in 48.5% (n=16) of the patients.