Çağdaş Türk opera sanatının içinde Ahmed Adnan Saygun operalarının dramaturjik açıdan incelenmesi
Analysis of the operas of Ahmed Adnan Saygun from the point of view of dramaturgy within the contemporary Turkish art of opera
  1. Tez No: 219786
  2. Yazar: GÜZİDE BERRAN GÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET EYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Ahmed Adnan Saygun, Cumhuriyetimizin ilk kuşak bestecileri arasında yer alan bir sanatçıdır. Eserlerinin yanı sıra; kişiliği, eğitimciliği, etnomüzikolojik çalışmaları ve düşünceleri ile çağdaş müzik tarihimizde önemli bir yer edinmiştir. Onun yaşam öyküsü ise aynı zamanda müzik ağırlıklı kültür tarihimizdir. Bu çalışma, Ahmed Adnan Saygun Operalarının Çağdaş Türk Opera Sanatının İçindeki yeri ve önemini vurgulamak ve bu operaları dramaturjik açıdan inceleyerek kültür tarihimizi daha da yakından öğrenmek ve öğrendiklerimizi aktarmak için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmed Adnan Saygun, a composer from the first generation of composers of our Republic, is a musician who deserves an important place in the Turkish history of music with his personality, his work as an educationalist, his ethnomusicological studies and his ideas as well as his musical compositions. His life history is concurrent with our cultural history and especially our history of music. This study undertakes to highlight the place and importance of the Turkish opera analysis of Ahmed Adnan Saygun from a contemporary and dramatical point of view and and thus find out more about our cultural history and to pass on what we have learned.