İslam seramiklerinde kullanılan fritli hamurun incelenmesi ve çağdaş formlarda uygulanması
The evaluation of the fritware used in the İslamic ceramics and its application to the contemporary forms
  1. Tez No: 219787
  2. Yazar: YASEMİN YAROL
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İslam Seramiği Tarihi'nde İran, Mezopotamya, Mısır ve Anadolu en önemli topraklar olmuştur. Jeolojik koşulların belirlediği ve özellikle geleneksel üretimle biçimlenmiş olan fritli hamurlar için de bu topraklar merkez konumundadır.8.- 9. yüzyıllarda başlayan ve 19. yüzyıla kadar neredeyse hiç durmadan devam eden fritli hamurlarla yapılan seramik üretimi, alkali içerikli fritlerle başlamış ve sonrasında teknolojik devrim olarak adlandırılan kurşunlu fritlerin eklenmesiyle gelişmiştir.İslam seramiklerine tarihsel önem ve saygınlık kazandıran fritli hamurlar, kendine özgü hamur içeriği ile 20. yy'da akademik çalışmalara konu olmuştur. Bu hamurun günümüzde de kullanılabileceğini ve özellikle çağdaş çalışmalarda uygulanabileceğini göstermek bu çalışmanın amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Iran, Mesopotamia, Egypt and Anatolia have been the most important lands for the Islamic Ceramic History. Also for the fritwares, determined by geological circumstances and get formed especially with traditional production, those lands stand as central locations.The ceramic production executed with fritwaress, which began at 8.-9. centuries and continued almost ceaseless until the 19. century, began with alkali containing frits and thereafter developed with the addition of lead frits that have been called as a technological reforms.With their characteristic paste ingredients frit pastes letting gain Islamic ceramics a historical importance and prestige have been subjects to academical studies on the 20. century. To show that this paste can also be used today and applied especially to contemporary works has been the purpose of this study.