Bina çökmesine neden olmak sureti ile genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması suçu
Jeopardizing general safety due to negligence by causing a building to collapse as a resulty of negligenge
  1. Tez No: 219803
  2. Yazar: FİLİZ SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KOCASAKAL, PROF. DR. M. EMİN ARTUK, PROF. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde 17 Ağustos 1999 depreminden sonra bina çökmeleri konusu önem kazanmıştır. Deprem, bu konuyu ceza ve hukuk yargılamalarının gündemine taşımış, bina çökmelerinin ceza hukukunda hangi suçları oluşturacağı hususunu incelenmesini zorunlu hale getirmiştir.Tezin konusunu da 5237 sayılı TCK'nun ?Topluma Karşı Suçlar? başlıklı 3'üncü kısmının, ?Genel Tehlike Yaratan Suçlar? başlıklı 1'inci bölümünde; ?Genel Güvenliğin Taksirle Tehlikeye Sokulması? başlıklı 171'inci maddesindeki ?taksirle bina çökmesine neden olmak sureti ile genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması suçu?nun incelenmesi oluşturmaktadır.İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, suçun genel olarak ele alınması, korunan hukuki değer, maddi ve manevi unsurları üzerinde durulmuştur. Maddi unsurda; hareket ve nedensellik bağı işlenirken; suçun faili ve mağduruna ilişkin anlatımda faillerin belirlenmesinde güven ilkesi tartışılmış; suçun konusu işlenirken, bunu oluşturan kavramların tanımlarına da mevcut düzenlemedeki bina çökmesi kavramının eleştirilerine temel olmak üzere irdelenerek yer verilmiştir.İkinci bölümde; suçun özel görünüş şekilleri, yaptırımı ve kovuşturma usulü, zamanaşımı konuları üç başlık olarak incelenmiştir. İkinci bölümün birinci başlığında suçun özel görünüşü başlığında içtima; ikinci başlığında suçun yaptırımı ve kovuşturma usulünde failin kamu görevlisi olması durumunda yargılanma prosedürü ve tüzel kişilerin sorumluluğu irdelenmiştir.Sonuç bölümünde ise; 5237 sayılı TCK'nda mevcut düzenlemenin yorum ve eleştirileri ile; uygulanmasına ilişkin görüşlerime yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In our country, building collapses have gained importance following the earthquake on August 17, 1999. Earthquake has presented this issue to the agenda of criminal and civil procedures and it has become mandatory to consider what crimes building collapses will constitute in criminal law.Therefore the subject to the thesis is the consideration of“jeopardizing general safety due to negligence by causing a building to collapse as a result of negligence,”in Article 171, titled“Jeopardizing General Safety due to Negligence,? in Chapter 1, titled ”Crimes, Causing General Hazard,“ in Part 3, titled ”Crimes against the Society," in Turkish Criminal Code, numbered 5237.In the first part of the study, consisting of two parts, the general examination of crime, protected legal values and its material and moral elements are considered. While in the material element, mobility and the bond of causality are considered, the principle of confidence in the determination of offenders concerning the offender and the victim of the crime and when the subject of the crime is discussed, the definitions, constituting this, have also been discussed as basis for the criticisms to the concept of building collapses in the existing legislation.In the second part, the special appearance forms, sanctions and persecution procedure and prescription issues have been discussed under three titles. Under the first title of the second part, the concurrence of crimes under the special appearance of the crime and under the second title, the sanction of the crime and the trial procedure in case the offender is a public official and the responsibility of legal entities have been examined.In conclusion part, with comments and criticisms on the existing legislation in Turkish Criminal Code, numbered 5237, opinions concerning the implementation, have been given.Adv. Filiz SARAÇ