Zafer-nâme-i Ali Paşa (transkrip ve değerlendirme)
Zafer-nâme of Ali Pasha (transcription and evalauation)
  1. Tez No: 219832
  2. Yazar: HAMZA ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MUSTAFA ERAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamda Zafer-nâme-i Ali Paşa adlı eserin transkripsiyonunu ve değerlendirmesini yaparak günümüz tarihçilerinin istifadesine sunmayı amaç edindin. Araştırmalarım sonucu bu eserin Fatih Millet Kütüphanesi Ali Emiri Tarih No: 396'da kayıtlı tek nüshasına ulaşabildim.Zafer-nâme-i Ali Paşa'nın müellifi olan Niyazi bu eserinde H.982/M.1574 ile H.999/M.1591 ve H.1007/M.1598 yılları arasında Bağdat Beylerbeyiliği yapmış olan Elvend-zâde Ali Paşa'nın 1583 yılında İranlılara (Safevilere) karşı kazandığı başarıları ayrıntılı bir şekilde anlatmıştır.Eser bu konusuyla 1578-1590 Osmanlı- İran Savaşlarının önemli bir aşamasını oluşturan 1583 yılında Bağdad hududunda gerçekleşen olaylarını aydınlığa kavuşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
My aim is in this study that I did the historical analysis and the Transcription of Zafer-nâme which is usefull to modern historians .I find one copy of this text which is recorded in 396 Fatih National Library.Niyazi is writer of Zafer-name, in which he wrote the victory of Elvend-zâde Ali Pasha 992/1574-999/1591 and 1007/1598. It illustrated the events on the border of Bağdad happened in 1583.