Yatırım kararlarında mamul yaşam seyri maliyetlemenin kullanılması ve bir uygulama örneği
Usage of product life cycle costing in investment decisions and a sample practive
  1. Tez No: 219833
  2. Yazar: SEÇİL ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY FİDANCI TELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mamul yaşam seyri maliyetleme, bir mamulün tüm yaşamı boyunca ortaya çıkan maliyetlerini kapsamaktadır ve yöneticilere bu maliyetleri anlama ve yönetme konusunda bilgi sağlamaktadır.Yöntem, yatırım yapmayı planlayan işletmelere yatırımın uygulanabilirliği konusunda da yardımcı olur. İşletmeler, mamulün fikir olarak ortaya atılmasından, piyasadan silinmesine kadar olan süreçteki maliyetleri tahmin ederek, bu bilgileri yatırım kararı verirken kullanabilir. Yatırım kararının alınmasında tahmini nakit girişlerinin net bugünkü değerine göre karar veren işletme, bu kararını desteklemek için tahmini mamul yaşam seyri maliyetlerinin net bugünkü değerini hesaplayarak, tahmini satış gelirleri ile tahmini mamul yaşam seyri maliyetleri arasındaki farka göre yatırımına yön verecektir.Çalışmada Afyonkarahisar ilinde faaliyette bulunan bir işletme model seçilerek, mamul yaşam seyri maliyetlemenin yatırım kararlarında uygulanabilirliği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Product life cycle costing involves the costs appearing throughout the product?s entire life and provides information to managers in understanding and managing these costs.The method helps the firms regarding the possibility of investment application which are planning to make investment as well. Firm can use these informations while making their investment decisions by cost forecasting which commences from the period of idea of product creation until product?s disappearence from the market. In making the investment decision, the firm deciding according to net current value or cash inflow, in order to support its own decision, it will calculate the current value of estimated product life cycle costs, thus giving the investment decision according to difference between estimated sales income and estimated product life cycle costing.In this study a firm operating in Afyonkarahisar province in Turkey has been chosen for modelling and applicability of product life cycle costing in investment decisions have been tried to be determined.