Türkiye'de yerel ve küresel kültür politikaları : Kültür Bakanlığı örneği
Local and global cultural politics in Turkey: It is the sample of ministry of culture
  1. Tez No: 219850
  2. Yazar: GÜLŞAH EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ORÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın konusu; ?Türkiye'de Yerel ve Küresel Kültür Politikaları: Kültür Bakanlığı Örneği?dir. Çalışmada genel olarak kültür ve kültür politikalarının tanım ve kavramlarına değinildikten sonra, özel olarak Türk kültür politikasının şekillenmesinde devlet kurumu olarak önemli bir aktör olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bugüne kadar kültüre yaklaşımı ve nasıl bir kültür politikası izlediği incelenmiştir.Tezde ilk olarak kültürün tanım, tarihçe ve kültür kuramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise, dönemlere göre Türkiye'deki kültür politikalarına yer verilmiştir. İlk önce 1923- 1960 arası yaşanan dönem, sonra 1960 ve sonrasında uygulamaya konulan planlı dönem ve son olarak da Özal ve sonrası dönem olarak bilinen 1980 sonrası dönemdir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında kültür politikalarına yön veren en önemli aktör devlet ve kurumları iken, küreselleşmenin arttığı dönemlerde kültürel politika ve kültür değişiminde, sivil toplum örgütleri ve toplumun kendisinin de belirleyici olduğu görülmektedir. Bu çalışmada kültür politikalarında meydana gelen bu çok yönlü değişimlerin niteliği ve değişime yön veren aktörlerin bu dönüşümdeki insiyatifleri araştırılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de son dönemlerde yaşanan ekonomik kalkınmanın kültürel alana yeterince aktarılamadığı anlaşılmıştır.Anahtar Kavramlar: Kültür, Kültür Politikaları, Türk Kültürü, Yerel Kültür, Küresel Kültür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study; ?Local and Global Cultural Politics in Turkey: It is the Sample of Ministry of Culture?. This study in general is to refer about the definition and the concept of the cultural politics and culture. In addition, in private it is about the approach of the ministry of culture and tourism as a serious actor, which shapes the culture and the cultural politics as a state department.The first part of the thesis is about the definition, history and the cultural theory of culture. The second part is about the cultural politics in period. First, the period“between”1923 ? 1960, subsequently the practice after 1960, this was planned. Finally the period that started with Özal, which is known as the politics after 1980.The state departments where the most important actors in cultural politics at the beginning of the Turkish republic, but recently the increasing of globalization, non-governmental organizations and the society himself designates the cultural change. This study investigates different angels of the characteristic of the change in culture and cultural politics and the initiative of the actors that is making that change. It appears at the end of this study that the economical development in Turkey did not contain the cultural side of Turkey.Keys Words: Culture, Cultural Politics, Turkish Culture, Local Culture, Glabal Culture.