Marka lisansı sözleşmesi
Tredemark licence agreement
- Tez No: 219858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EMİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Marka lisansı sözleşmesi, marka hakkını münhasıran kullanma hakkına sahip olan kişinin (lisans veren), sahip olduğu bu hakkın kullanımını -kural olarak- lisans bedeli karşılığında kısmen veya tamamen bir başkasına (lisans alana) devrettiği bir sözleşmedir.Tescilli bir markayı konu edinen marka lisansı sözleşmesinin ve buna ilişkin lisans hakkının hukuki nitelikleri hususu gerek Türk Hukuku gerekse İsviçre ve Alman Hukuku öğretisinde tartışmalı konulardan olsa da, genel temayül marka lisansı sözleşmesinin isimsiz sözleşmelerden, marka lisans hakkının da nispi haklardan olduğu yönündedir.Birbiri ile uzlaşmaz bir çatışma içerisinde olan fikri mülkiyet hakları ve rekabet hukukunun birbiriyle en çok yaklaşma ihtimalinin olduğu husus olan lisans sözleşmeleri, kendine has özellikleri nedeniyle çoğu zaman rekabet hukuku ile çelişki halinde bulunmakta ve fakat teknolojik yeniliklerin teşviki ve transferi hususlarında bir uzlaşma içerisine girebilmektedir.Bu nedenle tezimizde, özellikle yukarıda belirtilen noktalara açıklık getirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tredemark licence agreement is theoretically a an aggreement that a person has solely a trademark right, can use the right partly or can completely turn it over to someone else (or the person who receives licence) manipulation of the own right in return for trademark worth.Even if judicial qualifications subject to trademark licence agreement theming a registered trademark and licence right related to the subject is an indeterminate matter in the doctrine of the Turkish law as well as Swiss and German laws, the general tendency is that a trademark licence aggreement is from nameless agreements and a trademark licence is from relative rights.Licence agreements, being the place where the two intransigant intellectual propety rights and and competition laws would most likely to get closer, due to its specific specialties, is in contradiction with the competition laws but are in compromise with the encouragement technological innovations and its transfer.Tharefore, the focus of this thesis is the above mentioned questions.