Marka lisans sözleşmesi
Brand license agreement
- Tez No: 599072
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın konusu uygulamada oldukça sık karşılaşılan, markanın hukuki işlemlere konu olmasını sağlayan sözleşmelerden biri olan marka lisansı sözleşmesidir. Marka lisans sözleşmesi marka sahibi olan lisans verenin genellikle bir bedel karşılığında elindeki marka kullanım hakkını devretmeyi sağlayan karşılıklı bir sözleşmedir. Bu çalışmada marka ve lisans sözleşmesi kavramları ile lisans sözleşmesi ve marka lisansı sözleşmesi kavramı, hukuki niteliği, tarafları, türleri, kurulması, geçerliliği, tarafların yükümlülükleri ve sözleşmenin sona ermesi incelenmiştir. Ayrıca 2017 yılında yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda marka lisansına ilişkin düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the trademark license agreement, which is one of the agreements that make the trademark subject to legal transactions quite common in practice. A trademark license agreement is a reciprocal agreement that allows the licensor, who owns the trademark, to transfer the right to use the trademark in his possession for a fee. In this study, the concepts of brand and license agreement, the concept of license agreement and brand license agreement, legal quality, parties, types, establishment, validity, obligations of parties and termination of the agreement are examined. In addition, the regulations regarding trademark licensing have been evaluated in the Industrial Property Law no. 6769, which entered into force in 2017.