Marka lisansı sözleşmesinden doğan sorunlar
Issues based on trademark license agreements
  1. Tez No: 522303
  2. Yazar: MEHMET EMİN ŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Marka lisansı sözleşmesi, marka sahibinin markadan doğan kullanma hakkını lisans alana verdiği ve buna karşılık lisans alanın da bir bedel ödemeyi kabul ve taahhüt ettiği bir sözleşmedir. Uygulamada çok rastlanan ve özellikle de ekonomik açıdan büyük önem taşıyan bir sözleşme olmasına rağmen marka lisansı sözleşmesi ve genel olarak lisans sözleşmeleri, henüz yasal bir zemine oturtulmamıştır. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname'de bu sözleşmeye ilişkin bazı hükümlere yer verilmişse de, marka lisansı sözleşmesi bir bütün olarak mevzuatta esaslı unsurlarıyla birlikte düzenlenmemiştir. Marka lisansı sözleşmesinin isimsiz sözleşmeler arasında yer alması ve kendine özgü yapısı nedeniyle uygulamada bu sözleşmeden kaynaklı sorunlarla karşılaşılması çalışma konusunun seçiminde etkili olmuştur. Bu çalışmada öncelikli olarak marka kavramı üzerinde durulmuş, daha sonra marka lisansı sözleşmesi detaylıca incelenmiş ve bu sözleşmeden doğan uygulamada karşılaşılan sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark license agreement is an agreement which licensor grants the authorization to use the trademark and licensee agrees and undertakes to pay the license fee in return. Trademark license agreements and license agreements are not yet based on a legal ground, even though they are economically important and pretty common in practice. Decree Law numbered 556 on the Protection of Trademarks includes some provisions regarding the trademark license agreements, however essential elements of this agreement are not regulated as a whole in the legal regulation. The problems arising, because of trademark license agreement is qualified as an innominate agreement with its own structure have influenced us to pick this topic as master's thesis. Firstly, the term of trademark is explained, then trademark license agreements are analyzed in detail and the solutions for the problems arising from trademark license agreements are offered.