Marka lisansı sözleşmeleri
Trademark license agreements
  1. Tez No: 298322
  2. Yazar: HANDE ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SENCER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Marka lisansı sözleşmesi, lisans verenin sözleşme hükümleri çerçevesinde markadan doğan kullanma hakkını lisans alana verdiği ve buna karşılık lisans alanın ise bir bedel ödemeyi kabul ve taahhüt ettiği bir sözleşmedir. Tarafların yükümlülükleri süreye yayılmış olduğundan, marka lisansı sözleşmesi taraflar arasında sürekli borç ilişkisi kurmaktadır. Marka lisansı sözleşmesinde, marka hakkının devri değil, bu hakkın kullanılmasının devri söz konusu olduğu için, sözleşmenin borçlandırıcı işlem niteliğinde olduğu kabul edilmektedir.Tescilli veya tescilsiz bir markanın ya da bir marka tescil başvurusunun lisans sözleşmesine konu olması mümkündür. Bugün yürürlükte olan yasal mevzuatta, tescilli bir markanın lisansa verilebileceği öngörülmüş ve buna ilişkin çeşitli hükümler sevk edilmiştir. Buna karşın, lisans sözleşmesi bir bütün olarak düzenlenmemiştir. Bundan dolayı, lisans hakkının ve marka lisansı sözleşmesinin hukuki niteliği doktrinde tartışılmış, ancak görüş birliği sağlanamamıştır.Marka lisansı sözleşmesi isimsiz sözleşmeler arasında yer alan, kendine özgü yapısı olan bir sözleşmedir. Doktrinde baskın görüş, lisans hakkını nispi bir hak olarak değerlendirmektedir. Marka lisansı sözleşmesinin, sözleşmenin tarafları arasında nispi nitelikte hak ve borç yaratan, üçüncü kişilere karşı etki doğurmayan, marka hakkının sağladığı korumadan lisans alana yararlanma imkânı vermeyen ancak kanunda öngörüldüğü ölçüde hakkı ihlal eden herkese karşı ileri sürülebilecek sözleşmesel bir ilişki olduğu kabul edilmektedir.Bu çalışmada, marka lisansı sözleşmesinin tanımı, unsurları, türleri, şekli ve tescili, hukuki niteliği ve benzer sözleşmelerle arasındaki ilişki üzerinde durulmak suretiyle, sözleşmenin yapısına ve sözleşme hukuku içerisindeki yerine açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark license agreement is an agreement which licensor, under the provisions of the agreement, agrees and undertakes to grant the authorization to use the trademark to the licensee and in correspond licencee agrees and undertakes to pay the license price. Trademark license agreement establishes a permanent relationship between the parties as the obligations of the parties spread throughout time. Since the agreement focuses on the assignment to use the trademark, but not the assignment of the trademark itself, it is accepted that the nature of the contract is a commitment transaction.A registered or an unregistered trademark or an application for registration of a trademark may be subject to the trademark license agreement. The legal regulations in force today envisages that a registered trademark may be subject to license and includes miscellaneous provisions thereto. However, the trademark lisence agreement is not regulated as a whole in the legal regulations. The nature of license right and trademark licence agreement were discussed in the doctrine, but no consensus could be achieved.Trademark license agreement is an anonymous agreement with its own structure. The prevailing opinion in doctrine evaluates the licence right as a relative right. The trademark license agreement is a contractual relation between the parties which generates rights and liabilities with a relative character, not creating any effect against the third parties, not granting licensee the opportunity to utilize from the protection provided by the right arising from the trademark but giving the opportunity to put forward against anyone who violates the right to the extent prescribed by the law.The master thesis focuses on the structure of the trademark licence agreement and its layout in contact law by displaying its definion, elements, types, form and registration, legal nature and relation with the similar agreements.