Kara para aklamayla mücadele
Struggle against black money laundry
- Tez No: 219878
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kara para aklayıcılar devletin, toplum düzeni içinde koyduğu yasaları hiçe sayarak toplum düzenini bozmakta, devlete ve vatandaşlara zarar vermektedir. Kara paranın varlığı ekonomik göstergeleri çarpıtmakta, ülke içindeki rekabet ve devlet bütçesini olumsuz yönde etkilemekte, kayıt dışı ekonominin büyümesine neden olmakta, beklenmedik anlarda ülkeye giriş-çıkış yaptığı için döviz kurunda ve fiyatlarda istikrarın yakalanmasının zorlaşması gibi devlete ve topluma birçok zararı vardır. Bu nedenlerden dolayı insanların hayatı zorlaşmakta ve devlete olan güvenleri azalmaktadır. Kara para topluma ve devlete bu kadar çok zarar verirken kara para aklama sayesinde elde ettikleri para ile suç örgütleri bir yandan da kendi faaliyetlerini devam ettirme imkanını elde etmektedirler.Uluslararası alanda, kara paranın aklanmasının önlenmesi üzerine yapılan girişimler olmasına rağmen Türkiye'de bu konuda yapılan çalısmalar eksiktir ve şu an kara para mevzuatımızın üç farklı kanunla düzenlenmesi, karışıklığa ve yavaşlamaya neden olmaktadır. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için kara para mevzuatımızın değerlenmesi ve bir yeknesaklık sağlanması gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, kara paranın hangi yöntemlerle aklandığını, basit gibi görünen bir mali işlemin nasıl kara para aklama olayına dönüştüğünü dünyadan ve Türkiye'den örneklerle ortaya koymak, kişilerin bu konuda bilinçlenmesini sağlamak ve ekonomi üzerinde önemli etkileri olan kara paranın aklanması konusuna ilgi çekmektir.
Özet (Çeviri)
People who launder money, damage system of the society and give harm to the state and civils by ignoring the laws which the state put in the system of the society. The presence of the black money distort the economic indicators and effect the competition and the budget of the state negatively, cause increasing the off-the record economy. It has much harm to the state and society like getting difficult to catch the stability of exchange rates and prices since it enters and goes out of the country at unpredictable times. For these reasons, people?s life gets difficult and trust f the people to the state decreases. While black money gives so much harm to the state and the society, crime organizations get the opportunity of continuing their own business with the money they get by money laundering.Although there are efforts on prevention of money laundering in the international area, the works done in Turkey in this subject is insufficient and the regulation of the black money in three different laws now cause complexity and deceleration. To prevent such negativeness, it is necessary to evaluate our black money regulation and maintain the monotony.The purpose of this study is to show, the ways of money laundering, how a simple fiscal transaction can turn into a money laundering case with the examples from Turkey and the world to maintain people become conscious and to draw attention to the money laundering that has important effects on the economy.