The struggle against money laundering and the role of banking sector
Kara para ile mücadele ve bankacılık sektörünün rolü
  1. Tez No: 672033
  2. Yazar: DENİZ AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kara para aklama faaliyetleri, organize suç grubu faaliyetlerine, finansal serbestleşmeye ve küreselleşmeye bağlı olarak dünya çapında artmıştır. Buna paralel olarak bankacılık fırsatlarının gelişmesiyle birlikte bankacılık sektöründe kara para aklama faaliyetlerinde artış görülmüştür. Fonlar bir ülkeden başka bir ülkenin finansal sistemine aktarılarak gizlenebilir. Bu nedenle, birçok ülke, bankaları yerel Mali İstihbarat Birimi (FIU) aracılığıyla izler ve kontrol eder. Bununla birlikte, kara para aklama küresel bir sorun haline geldiğinden, kara para aklamayla mücadele için uluslararası kuruluşlar, sözleşmeler ve anlaşmalar da oluşturulmuştur. Araştırma sırasında kara para aklama kavramı, kara para aklama yöntemleri, kara para aklama aşamaları, kara para aklamanın tarihsel gelişimi ve sonuçları, uluslararası iş birlikleri, kara para aklamayla mücadele sözleşmeleri, ulusal çabalar ve kara para aklamayla mücadelede bankaların rolü gözden geçirilmektedir. Bu bağlamda; bankaların kara para aklama faaliyetlerinde kötüye kullanılmasını önlemek için kara para aklamayla mücadele tedbirleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Money Laundering activities increased worldwide depending on the organized criminal group activities, financial liberalization, and globalization. In this regard, Money laundering activities in the banking sector has increased with the development of banking opportunities. Funds can be concealed by transferring from one country to another country's financial systems. Therefore, many countries monitor and control the Banks through local Financial Intelligence Unit (FIU). However, money laundering has become a global issue, and international organizations, conventions, treaties have been established to fight against money laundering. In the course of the research the concept of money laundering, money laundering methods, stages involved, historical background of money laundering and its consequences, international cooperations, conventions combating money laundering, national efforts and the role of banks in fighting against money laundering are reviewed. In this regard, anti-money laundering measures to prevent the misuse of banks for money laundering activities are considered.