Kur'an'a göre semavi kitapların tahrifi meselesi Tevrat örneği
Falsifying of the holy books according to the Qur'an example of the old Testament
  1. Tez No: 219907
  2. Yazar: LEVENT TOSLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FAİK YİLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kur'an, insanlara gönderilmiş olan son kitaptır. Kur'an Hz. Muhammed'e indirilmiştir. Kur'an'dan önce Tevrat, Zebur ve İncil indirilmiştir. Tevrat Hz. Musa'ya, Zebur Hz. Davud'a, İncil Hz. İsa'ya indirilmiştir. Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an birbirlerini tasdik etmişlerdir. Çünkü hepsinin kaynağı aynıdır.Tevrat, Zebur ve İncil ilk indirildiği dönemde ki gibi sağlam kalmamıştır. Zamanla bu kitaplar bozulmuştur. İçerlerine eklemeler ve çıkarmalar yapılmıştır. Son ilahi kitap Kur'an'ın ise Allah tarafından korunacağı vaat edilmiştir. Kur'an'ın ilk muhatabı olan Hz. Muhammed ve ashap Kur'an'ın korunmasına aşırı önem vermişlerdir. Kur'an'ın hepsi daha Peygamberimiz zamanında ezberlenmiş ve yazılmıştır. Peygamberimizin vefatı ile vahyin kesilmesiyle kitap haline getirilmiştir. Hz. Osman döneminde çoğaltılmıştır. Hem ezberden hem de yazılı olarak günümüze kadar tekrar edilmiş ve edilmektedir.Kur'an, semavi kitapların bozulmaya uğradığını söylemektedir. Kur'an'ın bildirdiğine göre semavi kitapları Yahudi ve Hıristiyan dini liderleri tahrif etmişlerdir. Bununla beraber halk da tahrife ortak olmuştur.Tahrif, tebdil, leyy, kitman ve lebs Kur'an'ın tahrif şekillerini anlattığı kelimelerdir. Âlimlerin bazıları Kur'an'ın anlattığı tahrifin manada olduğunu söylemektedir. Âlimlerin çoğu ise Kur'an'ın, hem mananın hem de lafzın tahrif edildiğine işaret ettiğini söylemektedir.Tarihi sürece bakıldığı zaman tahrifin hem mana da hem de lafız da olduğu görülmektedir. Tevrat, Zebur ve İncil, gönderildiği peygamberler zamanında yazılmamıştır. O peygamberlerden daha sonra ki dönemlerde yazılmıştır. Ayrıca savaş ve sürgün zamanlarında bu kitaplar yakılmış, bazen tamamen yok olmuştur.Hahamların ve papazların Kitab-ı Mukaddes'i tahrif etmesinin en büyük nedeni dünya sevgisidir. Haham ve papazlar para ve mal karşılığında Kitab-ı Mukaddes'i tahrif etmişlerdir. Mal düşkünlüğünden dolayı altın ve gümüşü biriktirmişler ve Allah yolunda harcamamışlardır. Yetim malı ve faiz yemişlerdir.Haham ve papazlar Peygamberimiz zamanında, Tevrat ve İncil'de ki peygamberimizin özelliklerini değiştirmişlerdir. Bunun nedeni haham ve papazların liderliklerinin ellerinden gitmesi korkusudur.Yahudi ve Hıristiyanlar kendi aralarında ki çatışmalardan dolayı da Kitab-ı Mukaddes'i bozmuşlardır. Bu gün elimizde ki Tevrat, Zebur ve İncil'in birçok farklı nüshası vardır. Yahudi ve Hıristiyan araştırmacılardan birçoğu Kitab-ı Mukaddes'in tahrif edildiğini itiraf etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Qur?an has been sent to people as the last holy book. The Qur?an has been sent to Mohammed. Before the Qur?an, the Torah, the Psalter and the Bible have been sent. The Torah has been sent to Mosaic, the Psalter has been sent to Psalmist, and the bible has been to Jesus. The Torah, the Psalter, the Bible and the Qur?an support each other because the source of them is the same.The Torah, the psalter and the Bible haven?t reached us like their first situations. In course of time these books have been changed. Same additions and modifications have been done in the contents of these books. However, the last book Qur?an has been protected by Allah and any modifications hasn?t been done in its content.The Qur?an tells us that celestial books have been changed by people. According to the Qur?an, celestial books have been changed by Jewish and Christian religion leaders. In addition to that, the community have contributed to charges as well.Tahrif, tebdil, leyy, kitman and lebs are words that the Qur?an expresses as shapes of changes. ?The Qur?an tells us that there have been some changes in the meaning? some savants says. Most savants tell that the Qur?an points changes not only meaning but also word.It is seen that changes are on the way of meaning and word when we look at the historical period. The Torah, the Psalter and the Bible haven?t beeb written at the time of the prophets which have been sent to the prophets. They have been written after the ptophets? time. Besides, these books have been burned in some circumstances like war and banishment, even they have been disappeared exactly. These cases have accelerated changes, too.The first reason of the changes in the holy books which have been done by rabbis and monks for the world love. Rabbis and monks have destroyed the celestial books for money and goods. They have saved golden and silver because of their goods addiction and they haven?t spent their goods for Allah. They have eaten orphan goods and interest, too.During the period of our prophet, rabbis and monks have changed properties of our prophet which are mentioned in the Torah and the Bible. Rabbis and monks have been worried about their teaderships. The celestial books have been changed due to conflicts between Jewishes and Christians.Today, there are a lot of issue of the Torah, the Psalter and the Bible which we have. Most Jewish and Christian researchers admit that the celestial books have been changed.