Eroğlu Nûri'nin (v.1012/1603) tasavvufî görüşleri
Sufistic views of Eroğlu Nuri (d. 1012/1603)
- Tez No: 219909
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAKİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüze Tasavvuf bi't-Tarîkat ve Dîvânçe-i İlâhiyât adlı iki eseri ulaşan Eroğlu Nûri (v. 1012/1603), bu eserlerinden ilkini manzum, diğerini ise nesir olarak yazmıştır. Üstadları Vâhib-i Ümmî ve Ahmed Şemseddîn-i Marmaravî'nin de etkisiyle şekil, tür, dil ve anlatım özellikleri bakımından Yûnus tarzında yazdığı eserleri, taşıdıkları dil ve edebiyat özellikleri bakımından uzmanlarca ?Türkçe'nin zaferi? kabul edilebilecek nitelikte görülmektedir.Eroğlu Nûri, tasavvufun daha çok amelî / pratik boyutunu yansıtan konularda tasavvufun genel kabulleri içinde yer almakta; Halvetiyye tarîkatine mahsus uygulamalarda Halvetî, tasavvuf düşüncesinin ilgi alanına giren konularda ise iyi bir vahdet-i vücûd tâkipçisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bunlarla birlikte o, fikren ve mânen beslendiği Türk tasavvuf düşüncesinden bâzı unsurları da kendi tasavvuf anlayışına ve görüşlerine aksettirmiştir. Yaşadığı çevrenin fizikî, coğrafî, sosyal ve kültürel unsurlarını da hemen hemen her fırsatta nesir ve şiirlerine yansıtması da ayrıca bir zenginlik olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Eroğlu Nuri (d. 1012/1603), whose two Works, Tasawwuf bi?t-Tarikat and Dîvânçe-i İlâhiyât, came to our today, has written first in verse, the other in prose. His Works which he wrote in Yunus style in respects of characteristics of form and type and language and expression with influence of his teachers, Vahib-i Ummi and Ahmad Shamsaddin-i Marmarawi, are seen as `victory of Turkish? by experts in respects of its linguistic and literary features.While Eroğlu Nuri adopt general acceptances of mysticism in practical subjects of tasawwuf, he is an Halwati in practicals of Halwatiyya sect and an good successor of wahdat-i wucud in topics of mystic thought. However, he reflected some elements of Turkish mystic thought which he was matured in thought and in spirit (thoughtly and spiritly) to his own mystic understanding and views. In addition, his reflection of cultural and social and physical and geographical elements of environment who lived to his verses and proses in all almost occasions is also evaluated as richness.