15-18 yaş grubunun görsel sanat eğitimi bakımından William Blake ve sanatı
William Blake and his art in point of 15-18 age group visual art education
- Tez No: 219954
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez çalışmasında, William Blake ve sanatının tüm yönlerinin, 15?18 yaşgrubu öğrencilerinin görsel sanatlar eğitimindeki yeri, önemi ve eğitimprogramlarındaki gerekliliği değerlendirilmektedir.Çalışmada, ilk olarak genel hatlarıyla William Blake ve sanatı; gravür,illüstrasyon ve edebiyat alanlarındaki tanınmış, tipik örneklerle tanıtılmakta vesanatçının eserlerini oluşturmada ona rehberlik etmiş olan yönelimleriizlenebilmektedir. Özgün yapısı ile kendi içinde bir bütünlük yakalamış olanWilliam Blake'in yaşamı incelenmiş, kendi düşünce sistemi ve döneminin sanatanlayışı bu araştırma içinde kullanılmıştır. Bu aşamada sanatının oluşmasınayardım eden kaynaklar ve önemli olaylar da incelenmiş ve döneminkoşullarının Blake'e etkisi ele alınmıştır. Çağdaşı olan ve kendinden sonragelen birçok sanatçıyı; konuları ele alışı, kullandığı teknikler ve çokyönlülüğüyle etkilemiş olan bu sanatçının tipik özellikleri incelenmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde, Blake'in gravür ve illüstrasyon alanındakieserleri incelenmiş ve yeni sanat tarihi disiplininin, sanat bilimlerinin ve sanateleştirisinin ışığında, eserlerin çözümlemeleri yapılmıştır. Bu çözümlemeler,sanatçının hangi eserlerinin nasıl anlaşılması gerektiği konusunda sanateğitimcilerini yönlendirecek niteliktedir.Bir sonraki bölümde ise 15?18 yaş grubu öğrencilerinin; zihinsel, bedensel,psikolojik ve sanatsal gelişimi incelenerek, sanatçı olarak Blake ve akım olarakRomantisizm'in okullarda öğrenciye nasıl sunulması gerektiği araştırılmıştır.Bu konunun, söz konusu yaş grubundaki öğrencilere yeterli bir şekilde nasılkavratılabileceği ve sanat tarihsel gelişim, estetik haz ve eleştiri yönlerindenöğrencinin gelişimini nasıl besleyeceği göz önüne serilmiştir.Tezin sonunda ise; hayatı, kişiliği, eserleri incelenerek tüm yönleriyle ele alınanWilliam Blake'in, Sanat tarihi içindeki yeri konu edilerek, sanat ve sanatçıkavramları bu yolla yeniden ele alınmış, sağlam metodolojik temele dayanmasıgereken sanatçı biyografilerine rehber olacak bir çalışma oluşturulmuştur.Sanatçının özgünlüğü ve Ortaöğretim sanat eğitimindeki yeri ve önemininvurgulanması, tezin başlıca hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, importance of William Blake and all sides of his art andplace in the visual art education of group of age 15?18 students and necessariesin educational programmes are judged.In this study, firstly with main lines, William Blake and his art were introducedin engraving, illüstration and literature branches with well-known, typicalsamples and orientations which directed the artist in creating his works of artwere observed. William Blake?s life that reached an entirety with his originalconstruction was examined, his own philosophy and art mentality of his cyclewere used in this project. In this step, the sources that helped his art takingform and important events were searced, effects of periodic circumstances toBlake were handled. Typical characteristics of this artist who effected manyartists that his contemporaries and posteriors with handling themes, techniqueshe used and his versatility were inspected.In the second part of study, Blake?s works in the branches of engraving andillustration were inspected and works were analyzed with guidance new ArtHistory discipline, Art Scholarships and Art Criticism. These analysises aredirected Art Educationists about how the artist?s works have to be understood.And in the next part, how Blake as an artist and Romanticism as a movementhave to come out to students at schools by searching mental, organic,psychologic and artistic developments of 15?18 age group students wereexamined. How this topic has the students in this age group absorbedsatisfactory and how it feed students? development in the sides of Art HistoricalEvolution, Aesthetic Delight and Criticism were unfolded.In the end of thesis study, by mentioning the place of William Blake who ishandled with all sides by searching his life, personality and works, Art andArtist concepts were under debated again in this wise, a study which will be aguide to the Artist Biographies that must be supported strong methodologicalbases was composed. Accentuation of artist?s originality, his place andimportance in the secondary education are among main aims of the thesis.