Barbara Frischmut'un eserlerinde çalışan kadın problemleri ve kültürel ilişkiler
The problems and cultural affairs of working in the literaray works of Barbara Frischmuth
  1. Tez No: 219981
  2. Yazar: FATMA PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Barbara Frischmuth, günümüz Avusturya edebiyatının önemli bayan yazarlarından biridir. Bu çalışmada onun ?Pembe ve Avrupalılar? ve ?Güneşte Gölgenin Yok Oluşu? adlı romanları incelenmiş, ?Pembe ve Avrupalılar?da çalışan kadının çalıştığı yer, ailesi eşi, çocukları ile olan sorunları ile kültürel ilişkiler çerçevesinde Türk kültürü, Avusturya ve Hırvat kültürleri karşılaştırılmış ve bu esere Türk kültüründen yansıyan unsurlar irdelenmiştir. Ayrıca ?Güneşte Gölgenin Yok Oluşu? adlı eserde yer alan dinî inanışlar, örf ve adetler, tören ve kutlamalar, yemek kültürü, din büyükleri gibi Türk kültürü ile ilgili unsurlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Barbara Frischmuth is one of the important female writers of the Austrian literature in the present time. In this study her novels called ?Pink and The European? and ?Disappearance of Shadow in the Sun? are analysed. In the ?Pink and The European? the places of the working women, her family and husband, the problems with her children are analysed, the Turkish, Austria and Croat culture is compared in the cultural relatins and the elements of the Turkish Culture included in this work are emphasised. Besides, in the work called ?Disappearence of Shadow in the Sun? the elements of the Turkish culture like the religious beliefs, traditions, ceremonies, celebrations, eating culture and religious leaders (hocas) are analysed.