Van ilinde görev yapan müzik öğretmenlerinin sınıf ortamında çalgılardan yararlanma durumları
The stuations of the music teachers' who works in Van city usage of the instruments in classroom
  1. Tez No: 219982
  2. Yazar: ERKUT ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaşamın her safhasında var olan müzik, önce bireyin, sonra toplumun gelişmesinde ve çağdaşlaşmasında önemli bir yere sahiptir. Bireyde güçlü bir müzik kültürü oluşturmak, ancak iyi bir eğitimle mümkündür.Bu eğitimi en iyi şekilde vermekle yükümlü olan müzik öğretmenleri, aldıkları eğitimleri öğrencilerine yansıtarak bir etkileşim ortamı sağlamalıdır. Bunu da mümkün olduğu kadar sesini veya çalgısını kullanarak yapmalıdır.Bu nedenle Van ilinde görev yapan müzik öğretmenlerinin, sınıf ortamında ve ders dışı etkinliklerde hangi çalgılardan yararlandıkları araştırılmıştır. Araştırma için hazırlanan anket, Van il merkezinde görevli 29 müzik öğretmeni tarafından yanıtlanmış ve çalgılardan yararlanma durumları belirlenmeye çalışılmıştır.Anket verileri ve araştırmaya katılan müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda varılan sonuca göre, Van ilinde görev yapan müzik öğretmenlerinin, lisans programlarında eğitimini aldıkları çalgıları, sınıf ortamında, arzu edilen seviyede kullanmadıkları, lisans programlarında verilen ana çalgı, piyano, eşlik ve armoni eğitiminin yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, müzik öğretmeni yetiştiren eğitim kurumları ve müzik eğitimcilerinin, sürekli iletişim-etkileşimi ile ihtiyaca uygun gerekli düzenlemeler yapılmasının, sorunun çözümüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Bunun yanında gerekli şartlar sağlanıp, müzik öğretmeninin bilgi ve becerilerini tam anlamıyla öğrencilerine yansıtabileceği sınıf ortamı, fiziki şartlar ve araç-gereçlerle desteklendiğinde, müzik öğretmeninin bireyde ve toplumda güçlü bir müzik kültürü oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMusic, which exists in every stage of life, has got an important role on the improvement and modernism of individual and community. It is possible to create a strong musical culture only with a good education.Musics teachers, who are responsible to give this education with the best qualities, must provide a communicative atmosphere by reflecting their earlier education to students. Teacher should do thiş by using his or her voice and instrument as much as possible.For this reason, it has been searched from which instruments and how the teachers of Van province benefit in classroom atmosphere and outclass activities. The survey which was prepared for the research was filled in by 29 musics teachers who are on duty in the centre of Van province and their condition of using instruments was shown with this survey.According to the results of the survey and the ideas of the musics teachers in Van, it is tought that the teachers don?t use the instruments, on which they had their university education, at the required level and the university education of individual instrument, piano, accompaintment and harmony education should be reexamined and the foundations where musics teachers are educated should have a standadised training. In addition, it is thougt that the foundations where musics teachers have their education and the teachers themselves might do some reorganisations-,which are very necessary for the needs- having a good communication in order to solve the problem.On the other hand, by the time when classrooms, where musics teachers can reflect their knowledge and skills, are supplied with physical conditions and equipments, musics teachers will probably provide powerful musical culture on both individuals and the community.