Savunma planlamasında yeni yaklaşımlar ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir senaryo uzayı çalışması
New approaches in defense planning and a scenario space study in Turkish Armed Forces
- Tez No: 219995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, Soğuk Savaş sonrasının yeni güvenlik ortamının enbelirgin karakteristiği olan belirsizlik karşısında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için birplanlama metodolojisi ortaya koymaktır. ?Senaryo uzayı? adını alan bu metodoloji,oluşturulduğu varsayılan senaryoların çok boyutlu bir ortamda (uzayda)değerlendirilerek, yetenek açıkları ve ihtiyaçlarına ulaşmaya imkan vermektedir.Çalışmanın birinci bölümünde güvenlik ve savunmanın kavramsal çerçevesi çizilmiş,değişen koşullar ışığında her iki kavramın kapsamına ilişkin değerlendirmelerdebulunularak savunma planlama faaliyetlerinin incelenmesine yönelik bir temeloluşturulmuştur. Bu kapsamda, bugünün güvenliğinde yeni tehditler ile yenidenşekillenen savunma konseptine değinilmiş ve planlama sürecini yönlendiren stratejikavramı incelenmiştir.Bir önceki bölümde oluşturulan temel üzerinde kurgulanan savunma planlama süreciise ikinci bölümde ele alınmıştır. Bu bölümde, savunma planlamasının yapı taşlarıhem genel hem de Türkiye örneği bağlamında değerlendirilmiş, ayrıca planlamayaklaşımlarına değinilmiştir. Belirsizlik ortamında savunma planlaması başlığı altındada, diğerlerinin yanı sıra, senaryo uzayı metodolojisinin dayandığı senaryoya dayalıplanlama süreci incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümü, belirsizlik ortamında yürütülen savunma planlamasıfaaliyetlerinde ön plana çıkan yetenek temelli planlama ve senaryo uzayıyaklaşımının TSK'ya yönelik bir metodoloji oluşturacak şekilde ele alınmasınıiçermektedir. Metodoloji önerisinin öncesinde TSK'nın halihazırdaki savunmaplanlama süreci ortaya konulmuş ve yeni metodolojiye ilişkin nedensel boyutlaradeğinilmiştir. Oluşturulan senaryo uzayı ile, askeri yetenek ihtiyaçları tespit edilmiş veihtiyaçları karşılayacak yetenek paketlerinin uygunluğu, senaryolar çerçevesindedeğerlendirilerek geleceğe dönük önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to introduce a planning methodology for TurkishArmed Forces (TAF), in the face of uncertainty which is the most explicitcharacteristic of the new security environment in the post-Cold War era. Thismethodology called ?scenario space? provides both evaluating of scenarios, whichare supposed to be built previously, in a multi-dimensional setting (space) andattaining capability gaps and requirements.In the first chapter of the study, conceptual framework of the security and defenseconcepts has been defined. Also judgments have been made about contents of theboth concepts in the light of changing conditions; accordingly, a base has been builtrelating to examining of the defense planning activities. At this scope, new threatstowards today?s security, re-shaping defense and strategy concepts which directs theplanning process have been referred.The defense planning process has been discussed in the second chapter. In thischapter, building structures of the defense planning have been evaluated with regardto both generally and in point of Turkey; additionally planning approaches have beendiscussed. Under the title of ?defense planning in uncertain environment?, beside theothers, scenario based planning process on which scenario space methodology isbased has been studied.Third chapter of the study has been included the examination of capability basedplanning and scenario space methodology in terms of TAF, which come intoprominence during the defense planning activities in an uncertain environment. Priorto methodology, current defense planning process of TAF has been discussed. Withthe scenario space, capability requirements have been defined and convenience ofthe capability packages have been evaluated. Finally some suggestions have beenmade.