Milli olan yazılımların ve milli olmayan yazılımların bilgi güvenliğine etkileri: Karşılaştırmalı bir çalışma
The effect of national software and non-national software to information security: A comparative study
  1. Tez No: 219994
  2. Yazar: ŞENER MAVZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bilişim teknolojileri hayatın her alanına kolaylık getirmekle birlikte üreticilerine olan bağımlılığı da arttırmaktadır. Bu bağımlılığı azaltmak ve kullanılan bilginin güvenliğini sağlamak maksadıyla milli teknolojilere ne kadar ve nasıl ağırlık verileceğinin belirlenmesi gerekir. Milli olmayan teknolojilerin kullanılması ayrıca güvenlik sorunu olarak da kabul edilmektedir. Bilişim teknolojilerine olan bağımlılığın artmasıyla birlikte milli olmayan teknolojilerin bilgi güvenliğini ne kadar etkilediği tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmada, bilgi çağına giren dünyada önemli bir sorun haline gelen bilgi güvenliği, kullanılan yazılımlar açısından değerlendirilmiştir. Yazılımların milli olması veya olmamasının bilgi güvenliği etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Araştırmada konu uzmanı 10 kişi ile görüşülerek elde edilen veriler Analitik Hiyerarşi Metoduna göre derlenmiştir Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre milli olan ve milli olmayan yazılımlar; askeri, ticari, kamu/devlet ve kişisel alanlarda bilgi güvenliği açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While information technologies make life easier they also increase the dependence on producer countries. It should be determined how and how much national technologies willl be tended to assure information security and to decrease dependancy. It is accepted that using non-national technologies is a national security threat. It is also been arguing that how the increase of non-national technologies? dependancy effects information security. In this study, information security, which has an important concern at the information age, has ben researched through software perspective. It has been interviewed with ten field experts and these data have been analysed according to The Analitic Hierarchy Process. National and non-national softwares have been assessed from an information security perspective according to the data which has been derived from study in military, commercial, public/government and personel areas.