Hizmet ihalelerinde uygulanabilir dış kaynak kullanımı modeli ve sözleşme önerisi
Applicable outsourcing model and contract proposal for service tenders
- Tez No: 219996
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gelismis ülkelerde, hizmetlerin maliyetlerini azaltırken etkinliginiartırabilmek için üçüncü parti lojistik hizmetlerinin kullanımı ve dıskaynaklardan yararlanma önemli ölçüde kullanılmaktadır. Türk SilahlıKuvvetlerinin de dıs kaynaklardan yararlanması, kendi temel yeteneklerineodaklanabilmesi ve ülkemizin kısıtlı kaynaklarının etkin ve verimli olarakkullanılması açısından önem tasımaktadır.Bu çalısmada, tesis bakım hizmetlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerindeyönergelere uygun olarak ne sekilde icra edildigi, kamu satın almasüreçlerinin ne sekilde çalıstıgı ortaya konmustur. Gelismis ülkelerde bu konuile ilgili akademik çalısmalar irdelenerek ve bir askeri birlikte bulunansistemler incelenerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin hizmet ihalelerindeuygulayabilecegi bir model olusturulmustur. Ayrıca olusturulan modeliçerisinde yer alan süreçlerden sözlesme hazırlıgı ve sözlesme yönetimikonusu ile ilgili olarak ta bir sözlesme modeli önerilmistir. Önerilen modelinyürürlükte olan uygulamalardan farkı, proje bakıs açısının tedarik sistemiiçerisine adapte edilmesi ve kalite anlayısının sözlesmelerde bir yükümlülükolarak kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Usage of Third-Party Logistics and outsourcing has beensignificantly used in developed countries for increasing efficiency whiledecreasing costs. Outsourcing in Turkish Military Forces is carrying weightfor focusing core competencies and using the limited resources of ourcountry effectively and productively.In this study, the applications of facility maintenance services inTurkish Military Forces up to the directives and the acquisition proceduresare examined. An applicable model is proposed to Turkish Military Forces forservice auctions by reviewing literature on service tender applications ofdeveloped countries and analyzing the system in an Army unit. Also, acontract model, concerning with composed outsourcing model?s contractpreparation and contract management procedure, is proposed toadministrations. The difference of the model from the applications isadaptation of project management point of view in service acquisition systemand usage of quality applications as an obligation in service contracts.