Ham çeltik kavuzu katkılı hafif tuğlaların mühendislik özelliklerinin araştırılması
A study on the engineering properties of raw ri̇ce husk enforced lightweight bricks
  1. Tez No: 841583
  2. Yazar: CAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnşaat sektöründe en çok kullanılan duvar malzemesinde biri olan tuğla olduğu bilinmektedir. Çeltik kavuzu bilindiği gibi pirincin kapçağı olarak tarımsal organik atıktır. Bu tarımsal atığının herhangi bir ekonomik değeri yoktur. Bu çalışmada, tuğla üretiminde tarımsal atık olan ham çeltik kavuzu (HÇK) kullanılarak tuğlanın ısı yalıtım özelliklerinin iyileştirilmesi ve doğal bir malzeme olan tuğlanın sektörde tercih edilebilirliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda tuğla kiline hacimsel olarak %2,5, %5, %7,5, %10, %12,5, %15 oranlarında ham çeltik kavuzu ikame edilerek gerçek boyutta fabrika ortamında 13,5'luk (190×135×190mm)hafif tuğla örnekleri üretilmiştir. Pişirme işleminde tuğla içerisindeki çeltik kavuzu yanmış ve tuğla bünyesinde boşluklar oluşturmuştur. Tuğla örneklerine plastiklik suyu, kuruma küçülmesi, kızdırma kaybı, porozite, yoğunluk, su emme, basınç mukavemeti, donma-çözülme, hot-box ısıl geçirgenlik deneyleri ve tuğla örneklerinin boyutsal ölçümleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda çeltik kavuzu katkı oranı arttıkça tuğla örneklerinin su emme oranı ve porozite değerleri artmıştır. Katkı oranı arttıkça net birim ağırlıklar azalmıştır. Net birim ağırlık değerleri %1,52 - %8,53 oranları arasında azalma göstermiştir. Yanan çeltik kavuzlarının oluşturduğu boşluklardan dolayı tuğla örneklerinin basınç dayanımlarında %9,86 - %30,99 oranları arasında azalma meydana gelmiş vetuğla örneklerinin ısı iletkenlik katsayıları görünür bir düşüş göstermiştir. Referans numunenin λ değeri 0,376 W/m.K ölçülürken, %15 çeltik kavuzu katkılı tuğlanın λ değeri 0,238 W/m.K ölçülmüştür. Donma çözülme deneylerinde yapılan gözle muayenede katkı oranının artması ile birlikte önemli derecede fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that brick is one of the most used wall materials in the construction industry. Rice husk, as it is known, is an agricultural organic waste as the rice cap. This agricultural waste has no economic value. This thesis aims to improve the thermalinsulati on properties of bricks by using raw rice husk (RRH) in their production, and toincrease the preferability of thebrick, which is a naturalproduct in thesector. Within this framework, at a rate of 2.5%, 5%, 7.5%, 10%, 12.5%, 15%volume trically raw rice husk wass ubstituted into the brick clay, and 13.5 sized light weight specimens were produced toreal size within a factory environment. In the baking process the rice husk within the bricks was baked and holes formed within the bricks. The dimensional measurements of the bricks were taken and the following tests were carried out on the specimens: Plasticity fluid, drying shrinkage, ignition loss, porosity, consistency, water absorption, compressive strength,freeze-thawresistance hot-boxthermalpermeability. The experiment results revealed that an increase in the content of rice husk resulted in a rise of water absorption and porosity values. As the content rate increased, the net mass weight values witnessed a decrease from 1.52% - 8.53%. Due to the hole sthatformed in the bake drice husk, the compressive strength of the brick specimens witnessed a reduction at a rate of 9.86% - 30.99%, and the thermometric conductivity also visibly decreased. The λ value of the reference samplewasmeasured at 0.376 W/m.K, while the λ value of the 15% rice husk enforced brick was measured at 0.238 W/m.K. The freeze-thaw resistance experimentsdid not upon inspection reveal a significant difference when the proportion of rice husk was increased.