Fiberglas katkılı beton ile üretilmiş önyapımlı cephe panellerinin yapılarda kullanılması ve dış etkenlere karşı yeterliliğinin incelenmesi
The Usage of precast GFRC cladding panels in the buildings and their phisical performance in the outer environment
- Tez No: 85104
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
vu ÖZET Fiberglas katkılı beton ürünler ve özellikle cephe panelleri başta ABD, Japonya, Kanada ve Avrupa Ülkeleri gibi gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada, yapı cephelerinde giderek artan bir yaygınlıkta kullanılmaya başlanmış ancak bu gelişmeler henüz ülkemize tam olarak yansımamıştır. Malzeme ilk olarak 1969 'da ABD 'de kullanılmış, o günden bu yana yalnız ABD' de yıllık cirosu yaklaşık 100 milyon $ olan bir sektör haline gelmiştir. Fiberglas ve diğer fiber çeşitlerinin (kevlar, carbonfiber, aramidfiber, vb) beton üzerindeki etkileri henüz Türkçe kaynaklarda yerini alamamış, birkaç kuruluş dışında üretimine geçilememiş ve TSE tarafından standartları oluşturulamamıştır. Bu nedenle Fiberglas katkılı beton cephe panelleri (GFRC Panels) ile ilgili Amerikan (ASTM - American Society for Testing and Materials) ve İngiliz (BS - British Standards) Standartları referans verilerek malzemenin fiziksel ve mekanik davranışları incelenmiştir. Fiberglas katkılı paneller, beton davranışları olarak incelendiğinde normal beton ile üretilenlerden çok daha uzun ömürlü ve çok daha yüksek fiziksel özellikler göstermişlerdir. Paneller, 10 mm gibi kalınlıklarda kabukların üretilebilmesi, kendisine has üretim ve çelik karkas profilli donatı sistemleri ve dolgu malzemesi olarak kullanılan hafif betonlarla birlikte; hafiflik, daha kolay taşıma ve montaj imkanları ve mimari cephede farklı estetik düzenlemelere çok daha fazla imkan tanımamaktadır. Ayrıca hızlı yapı üretim sistemleri (Prefabrikasyon ve Tünel Kalıp Sistem gibi) ile tam uyumlu çalışması, ısı yalıtım özelliklerinin olumlu olması ve restorasyon amaçlı yapısal düzenlemelerde oldukça rağbet görmesi malzemenin avantajları olarak sıralanabilir. Konu, her sektörde olduğu gibi yapı sektörüne de yansıyan teknolojik gelişmelerle daha kaliteli, estetik, ucuz ve kullanışlı malzeme arayışının, önyapımlı cephe panellerinde öngörülen gelişmeleri ile birlikte irdelenmiş ve ortaya çıkan sorun ve sonuçlar birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
vuı ABSTRACT Glass fiber reinforced concrete products and panels are being used more wider and wider in the developped countries in the world especially in the USA, Japan, Canada and European Countries but these developments in precast concrete panels sector were not completely reflected in our country. Material was first used in the late 60's in USA; since that time GFRC product sector had become $ 100 million yearly endorsement only in the USA. The effects of the glass fibers and the other types of fibers (kevlar fibers, carbon fibers, aramid fibers, etc.) in the concrete structure didnot take place in the Turkish referances and the standards and they were not constituted by TSE. Hence, the standarts, phisical and mechanical properties and behaviours of GFRC Panels were covered from ASTM (American Society for Testing and Materials ) and BS ( Brittish Standards ). When glass fiber reinforced concrete panels examined; it's seen that they show more life span and higher phisical properties than normal concrete products. Panels can be produced 10 mm skin width. They have their own production procedures, steel stud frame details and light weight concrete can be used for fillings. Produced panels are light weihgt and they are easy to transport and easy to assemble, for these reasons they are suitable, sensible and aesthetic for architectural claddings, restorations and building elevations. Furthermore panels can be used harmoniously in the swift mass production systems especially prefabrication and tunnel systems. Panels are also widely used in the restoration constructions of special buildings. These kind of more advantages can be declared by the way. The subject was researched and examined parallel to the technical developments in construction technologies like other sectors to have more quality, aesthetics, cheep and useful products in the materials science in the precast concrete panels and the results were considered together due to the examinations.