Ekonomik suçlarla mücadelede kolluğun etkinliğinin artırılması jandarma örneği
The reaching to a better capability of determining fighting against economic crimes the gendarmerie sample
- Tez No: 220013
- Danışmanlar: DR. GENÇ OSMAN YARAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Jandarma Teskilâtı, ülke iç güvenliginin saglanması kapsamında simdiyekadar genis çaplı ve bir o kadar da zorlu görevler icra etmis ve bu görevlerindede basarılı olmustur. Uzun yıllar boyunca edinilen tecrübeler göstermistir kiasayisin saglanmasında suç ve suçlulukla mücadele edilmesinin yanında suçodaklarının kaynagını olusturan ve destekleyen unsurların üzerine gidilmesi debir o kadar önemlidir.Bu görüs dogrultusunda terör ve suç örgütleriyle mücadelenin en önemliunsurlarından bir tanesi de bunların ekonomik kaynaklarının kesilmesi olarakkabul edilebilir. Yasa dısı örgütlerin parasal kaynakları kaçakçılık, uyusturucumadde ve karapara gibi çogunlukla ekonomik suç kapsamına giren faaliyetlerdenelde edilen gelirlerden olusmaktadır.Bu baglamda Jandarma Kolluk Kuvveti, ülke genelinde toplumhuzurunun saglanması amacıyla, ekonomik suçların arastırılmasında, tespitinde,sorusturulmasında ve önlenmesinde daha egitimli bir seviyeye ulasmalı ve busayede ekonomik suçlarla mücadelede daha etkin konuma sahip olmalıdır.Bu çalısmada ekonomik suç kavramı, ülkemizde ekonomik suçlarayönelik yasal düzenlemeler ve ekonomik suçlarla mücadelede görev alanbirimlerin islevleri incelenecektir. Ayrıca Jandarma Kolluk Kuvvetinin ekonomiksuçlara yönelik yetki ve sorumlulukları ayrıntılı bir biçimde ortaya konacaktır.Tespit edilen görüsler dogrultusunda sorunlara yönelik önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkish gendarmerie has carried out lots of extensive and formidableduties in the field of public security. With respect to maintaining public order theexperiences gained from past years show that it is as important as fightingagainst crimes and criminality to fight with source and assistance components ofcrime.According to this concept one of the important factors to fight with terrorand criminal organizations is prevention of financial resources that finance ofthose illegal actions. Illegal organizations generally use crimes like smuggling,illegal drug trade, and money laundering which are considered within theeconomic crimes.Gendarmerie has reached to a better capability of determining,investigation and prevention of economic crimes for the purpose of publicsecurity in the country.In this study, economic crimes and related laws and the law enforcementagencies are examined. Additionally legal responsibilities of Gendarmerie arelaid out in detail. Suggestions are made according to problems that are found bythis study.