Türkiye'de planlı dönemden itibaren uygulanan bilim ve teknoloji politikalarının sonuçları açısından değerlendirilmesi ve G. Kore karşılaştırması
Evaluating the results of science and technology policies of turkey from the planned period and S. Korea benchmarking
  1. Tez No: 220014
  2. Yazar: SERKAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
19ncu yüzyıldan itibaren bilim ve teknoloji arasındaki fark giderek azalmış, ülkeler için bilim ve teknolojiye ulaşma, bunları katma değer üretmek için kullanma sürdürülebilir kalkınma ve rekabet gücünü arttırmada en önemli strateji olarak benimsenmiştir. Önceki dönemlerde ekonomik kalkınmanın temelinde fiziksel üretim faktörlerinin birikimi yer alırken, artık bilim ve teknoloji ya da bilgi üretimi ve birikimi ekonomik kalkınmanın merkezinde yer almaktadır. Bu yeni sisteme sahip ekonomilere Bilgi Temelli Ekonomiler denilmektedir. Bilim ve teknolojinin ülkelerin kaderinde bu denli önemli bir rol oynamasının farkına varılmasıyla, bu konuda uzun dönemli politika ve strateji belirleme çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Özellikle son 30 yıl içinde konu sistem yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilerek ?Ulusal Yenilik Sistemi? kavramı ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japonya'nın sonraki dönemlerde ise Güney Kore ve Tayvan gibi uzak doğu ülkelerinin bu sistem ve politikalarla sağladığı ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmeler diğer tüm gelişmekte olan ülkelere ümit vermiştir. Çalışmada Türkiye ve Güney Kore'de 1960'lı yıllardan itibaren bilim ve teknolojinin geliştirilmesi için üretilen politikalar ve sonuçları incelenmiş, bilim ve teknoloji ile ilgili girdilerin arttırılmasının (Ar-Ge harcamaları, araştırmacı sayısı) ekonomik göstergelere nasıl yansıdığı (GSYİH, Kişi Başına Düşen Milli Gelir, Toplam Ticaret) ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan nicel ve nitel karşılaştırmalar neticesinde varılan sonuçlar çalışmanın son bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
From the 19th century, distinction between science and technology became vaguer. Reaching science and technology and using those to produce innovations has become the basic strategy for maintaining economic development and gaining competitive advantage. Accumulation of physical production factors had been the center of economic growth for a long time. But today science and technology replaced physical factors and become the dominant power in economic growth. This new economic paradigm is called Knowledge Based Economy. As nations realize the important role of science and technology in their destiny, they started to produce long term politics and strategies about them. Especially in the last three decades the subject is evaluated within the systems approach and the concept, ?National Systems of Innovation?, emerged. Japan after the Second World War, and South Korea and Taiwan after 1980s?, achieved great progress in economic, technologic and social fields by using these politics and systems. The success stories of these countries give great hope to other Newly Industrialized Countries. In this study Turkey?s and S. Korea?s science and technology politics after 1960s? and their results are examined. The relationship between inputs of science and technology (R&D investments, number of researchers) and outputs of economy (GDP, Per Capita GDP, Total Trade) are analyzed and some conclusions are made from both qualitative and quantitative comparison