Adli kolluk
Judicial police (Judicial Kolluk)
- Tez No: 81248
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bir toplumda devletin temel işlevi güvenliği sağlamaktır. Devlet bu temel işlevini kolluk kuvvetleri aracılığıyla yerine getirir. Kolluk hem suç işlenmesini önlemekle hem de işlenmiş suçlan aydınlatıp, faillerini yakalamakla görevlidir. Kolluk, yaptığı görevin niteliğine göre; önleyici kolluk, adli kolluk; yetkili olduğu alana göre polis, jandarma; uygulamakla yükümlü olduğu kanunlara göre ise, genel kolluk, özel kolluk olarak ayrıma tabi tutulmaktadır. Kolluk, adli görevlerin yerine getirilmesi sırasında savcının yönetiminde hareket eder. Zira hazırlık soruşturmasındaki araştırma ve soruşturma görevini savcının yardımcısı sıfatıyla yürütür. Savcı, kollukla hem hazırlık soruşturması çerçevesinde hem de müzekkerelerin infazı, cezaevlerinden sevk ve nakiller konusunda ilişki kurar. Ayrıca adliye ile kolluk arasındaki ilişki de savcı aracılığıyla sağlanır. Bu durum çeşitli açılardan eleştiriye uğramaktadır. Kolluğun adli kolluk olarak ayrı bir örgütlenmeye gitmesi ve konusunda uzmanlaşması kişi hak ve özgürlüklerinin korunması açısından önemlidir. Bununla birlikte örgütlü suçlarla mücadele için de suç konusunda uzmanlaşmış bir adli kolluk zorunludur. Durum ülkemiz açısından incelendiğinde, yasalarda belirtilmesine rağmen bir adli kolluk bulunmadığı görülmektedir. Polis bünyesinde suçlara yönelik bir branşlaşmaya gidilmiş olmakla birlikte jandarma için bu da söz konusu değildir. Bu durum yukarıdaki gerekçelerle de desteklenerek ülkemizde bir adli kolluk kurulması tartışmasına neden olmuştur. Tartışma 1970'li ve 1990'h yıllarda -yaşanan olayların da etkisiyle- yoğunluk kazanmıştır. Hemen herkes adli kolluğun gerekliliği üzerinde birleşmekle birlikte bunun nasıl olacağı noktasında fikir birliği sağlanamamıştır. Yapılan tartışmalardan da etkilenilerek Adalet Bakanlığınca 1992 ve 1997 yıllarında iki adet 'Adli Kolluk Kanun Tasarısı' hazırlanmıştır. Ancak tasanlar çeşitli 128açılardan eleştirilmiş ve yasalaşamamıştır. Önerilen adli kolluk sistemlerinin birbirlerine üstünlükleri ve eksik yanlan olmakla birlikte, bunlardan birini seçerken ya da yeni bir yapı önerirken toplumun sosyal yapısı,eğitim, kültür ve ekonomik düzeyi mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu unsurlar ve ülkemizdeki ikili kolluk yapısı dikkate alındığında karma sistem yada kolluk içinde adli kolluk sistemi daha uygulanabilir görülmektedir. Ancak bu alanda çalışma yapılırken; pozitif düzenlemeler, örgüt ve personel yapısı ile teknolojik donanım konulan eşzamanlı olarak düşünülmeli ve her üçündeki yapılanma birbirine paralel olmalıdır. Adli kolluğu yukandaki yönleriyle bir bütün olarak düşünmek gereklidir ama yeterli değildir. Zira sorun yalnızca adli kolluk sorunu değil yargıda yeniden yapılanma sorunudur. Adli kolluk yapılanması ancak yargının yeniden yapılanmasıyla bir anlam kazanacaktır. Bütün bunlardan daha önemli ve gerekli olan ise düşünce düzeyinde yeniden yapılanmadır. Bir devlette toplum hayatına akıl ve bilime dayanan hukuk kurallan yön vermelidir. Tek tek kişiler ya da kurumlar değil, hukuk dokunulmaz olmalıdır. Türkiye'de bir adli kolluk sorunu da var olmakla birlikte asıl sorun hukukun üstünlüğüne saygının sağlanması sorunudur. Bu sorun tıpkı adli kolluk gibi doğrudan rejimin niteliğini etkileyecek önemdedir. 129
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn a society, the basic function of the government is to provide the security. The government performs this basic function through the Kolluk* forces. The duty of the kolluk forces is both to prevent crimes, catch culprits and deliver them to the judicial system. According to the features of the duty, they are called preventive kolluk and judicial kolluk; according to the area where they are authorized, they are called the police and gendarme; according to the law which they must carry out, they are called general kolluk and specific kolluk. While performing the judicial duties, the kolluk work under public prosecutors. They carry out their investigation duty in a preliminary criminal proceeding as the assistant of the public prosecutor. He co-operates with the kolluk both for the preliminary criminal proceeding and for executing warrants, the dispatch of prisoners and transfer from prisons. İn addition, the connection between the court and the kolluk is supplied via public prosecutors. The organization of the kolluk in our country is criticized from different points of view From the point of view of protecting individual rights and freedoms, it is important that there be a separate judicial kolluk department in the kolluk organization and they become experts in their field. Besides, it is absolutely necessary that there also be a judicial kolluk department which has become expert in crime for the fight against the organized crimes. As for our country, there isn't a judicial kolluk although it is stated by law. The police have been developing a department for crime but cannot say that for the gendarme. By being supported with the reasons above, this situation caused a discussion about establishing a judicial kolluk in our country. The discussions increased in 1970's and 1990's -through the effects of the events which happened- Although almost everybody agreed on the necessity of a judicial kolluk, they couldn't agree on how it would be organized. The Ministry of Justice prepared two 'The Judicial Kolluk Bill' in 1992 and 1997 under the influence of these discussions. But these bills were criticized from different points of view, and they couldn't be passed. Although the proposed judicial systems have some advantages and defects over each other, it is compulsory to consider the social structure, educational, cultural and economical level of the society In Türkiye, the word 'police' cannot meet the meaning of the word, 'kolluk'. Because there are two forces, the police and the gendarme, in the kolluk system, on the other hand, in England or the U.S. there isn't a gendarme system. So I will use the Turkish word, 'kolluk'. 130when we choose one of them or when we propose a new system. A mixed system or the system in which the judicial kolluk is in the general kolluk seems more applicable when the subjects above and the dual kolluk organization are taken into consideration. However, when we study in this field; normative regulations, the organization and personnel, and technological equipment should be considered at the same time and structuring in these there must be parallel to each other. İt is necessary to consider the judicial kolluk through its aspects above but that's not sufficient. Because the problem is not only the judicial kolluk but also reorganizing the law. Organizing the judicial kolluk will get meaningful onlt through reorganizing the law. The most important and necessary thing of the above is to reorganize at the mind level. İn a society, the law rules which are based on the mind and science must direct the social life. Not individuals or institutions but the law must be immune. There is the judicial kolluk problem in Türkiye, but the main trouble is to supply respect to the superiority of the law. This problem, just like the judicial kolluk, is so important that it can affect directly the system of the government. 131