Türk savunma sanayiinin gelişimi, Türkiye'nin savunma harcamalarının boyutları ve bazı NATO ülkeleri ile karşılaştırmalı ekonometrik analizi
The development of Turkish defense industry, Turkey's defense expenditures level and its comparative econometric analysis with some NATO countries
- Tez No: 220015
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Econometrics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Türk savunma sanayiinin gelişimi, Türkiye'ninsavunma harcamalarının boyutları ve bu harcamaların bazı NATO ülkelerininsavunma harcamaları ile karşılaştırmalı analizi konuları ele alınmıştır.Çalışmanın amacı, Türk savunma sanayiinin gelişim sürecini ve Türkimalat sanayii içindeki konumunu ve büyüklüğünü ortaya koymak, Türkiye'ninsavunma harcamalarının boyutlarını milli gelir bağlamında incelemektir.Tezin ilk üç bölümünde, savunma harcamaları, savunma sanayii,imalat sanayii konuları açıklandıktan sonra, Türk savunma sanayiinin tarihselgelişimi, kurumsal yapısı, mevcut durumu, imalat sanayii içerisindeki konumuile ekonomik boyutu konuları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'ninsavunma harcamaları İspanya, Portekiz ve Yunanistan'ın savunmaharcamaları ile milli gelire bağlı olarak karşılaştırılmıştır. Savunmaharcamaları ve milli gelir arasındaki ilişkinin analizi için ekonometrik biryöntem olan Ardışık Bağlanımlı Dağıtıcı Gecikmeli Model kullanılmıştır.Son bölümde, ekonometrik analiz sonucunda elde edilen bulgular vebaşlangıç bölümlerinde verilen bilgiler ışığında, Türk savunma sanayii veTürkiye'nin savunma harcamaları açısından değerlendirilmeler yapılmış vebazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of Turkish defense industry, themagnitude of Turkish defense expenditures and the comparative econometricanalysis of these expenditures with some NATO countries are examined.The purposes of this study are to put forward of developmentprocess of Turkish defense industry, its status and magnitude among theTurkish manufacturing industry and to analyze Turkish defense expendituresin the context of gross national product of Turkey.In first three chapters, the development process of Turkish defenseindustry, its institutional structure, present situation, economical magnitudeand position among the Turkish manufacturing industry are discussed afterthe defense expenditures, defense industry, manufacturing industry conceptsare explained. In chapter IV, Turkey?s defense expenditures are analyzedwith Spain, Portugal and Greece?s defense expenditures depending on thegross national product. In order to analyze the relationship between defenseexpenditures and gross national product, an econometric method,Autoregressive Distributed Lag Model, is used.In the last chapter, some evaluations and suggestions about theplanning of Turkish defense expenditures and defense industry are madeusing the findings obtained from econometric analysis and the informationgiven in initial chapters.