Türk Ermeni ilişkileri ve ilişkileri dönüştüren terör süreci
Turkish Armenian relations and the terror process that transform the relations
  1. Tez No: 220033
  2. Yazar: MİKAİL ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, Türk Ermeni ilişkilerini tarihi bir süzgeçten geçirerek günümüze kadargeçirdiği evreleri incelerken bu süreçte özellikle son dönemin karakteristik özelliği olanErmeni tedhiş hareketlerini kronolojik esasa göre ortaya koymaya çalışmaktadır. Tarihi süreçiçindeki Türk-Ermeni ilişkilerinin nasıl olumsuz bir evreye girdiği, bu evrede hangi şartlarınçatışmayı derinleştirdiği, uluslararası hukukta bu çatışmanın konumu ve çözümü sorunu tezinkurgusunda en önemli öğeler olmuştur. Bu doğrultuda kavramsal nitelemeler, Ermenilerhakkındaki genel bilgiler ve tarihsel süreç birinci bölümü; Özellikle Osmanlı dönemindeki iyiilişkiler ve Osmanlı son dönemdeki ilişkilerin olumsuzluğa doğru gidişi ikinci bölümü;Cumhuriyet dönemindeki ilişkilerin olumsuz seyri, Uluslar arası hukukta Türk_Ermenimeseleleri ve Ermeni terör hareketlerinin başlama nedenleri, Türkiye'nin kendini Uluslar arasıalanda savunma çabaları ve nihayet Ermeni terör örgütlerinin içeriklerini tartışma ise üçüncüve dördüncü bölümün ana konuları olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, investigate the relations between Turks-Ermenian from the history totodays. This study aspecally try to carry out last term Ermenian terrorisic activitieschronologically. Also this research investigated in the history process how the Turks-Ermenian relations go the negative period, what?s the situation in international laws, and thesolve of this problems. The first chapter investigated general knowladges about Ermenian andthe hisorical process of them. The second chapter investigated good relations in Ottomansperiod and how the relations g oto negative at the last term of Ottomans. The third and forthchapters investigated the nagative relations between Turks-Ermenian in republic term, Turks-Ermenian problems in international laws, the reasons of the begining of Ermenian terroractivity, how the Turkey defend itselfs in international area, and the contents of the Ermenianterror organization