Bir küresel güç olarak Avrupa Birliği
The European Union as a global power
- Tez No: 220034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde Dünya'da yaşanan değişim Avrupa Birliği'ni de etkilemiştir. Bu döneme kadar ekonomik bütünleşmeyle sınırlı kalan Avrupa Birliği bu tarihten sonra Avrupa'da değişen siyasi durum, ekonomik bütünleşmenin üst seviyeye ulaşması gibi bir takım nedenlerden dolayı siyasi ve askeri alanlarında da bütünleşme içine girmiştir. Avrupa Birliği 90'lı yıllardaki etnik ve dini çatışmalarda ve Irak Savaşında Birliğin duruşu siyasi ve askeri açıdan iyi bir sınav vermemiştir. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin Dünya'daki yeni konjonktürde ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel bakımdan gücü anlatılmaya çalışılmıştır. Küreselleşmenin Avrupa Birliği üzerindeki etkileri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The political change in the world after the Cold War also has also effects on the European Union. The European Union remain limited to economic integration until that time; but since then The European Union embarked on integration in the fields of politics and military because of some reasons like the changing political structure in Europe, economic integration at highest level in The European Community. The European Union did not manage the process ethnic and religious conflicts in 90?s and the position of the European Union during Iraq War in terms of politic and military. With this study the economic, politic, military and cultural power of the European Union in the new conjuncture in the world is explained. The effects of globalization on the European Union are explained.