İpotekli konut finansman sistemi
Mortgage
  1. Tez No: 220036
  2. Yazar: ERDEM GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HASAN EKEN, DR. FEYZULLAH YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son dönemlerde yasanan ekonomideki olumlu gelismeler ile birlikte 2007 yılındayasalasan ipotekli konut finansman sistemi, piyasaya ciddi bir likidite kaynağısağlamakla kalmayıp, aynı zamanda kredi alacaklarının ikincil piyasadamenkullestirilmesi suretiyle yeni bir kaynak yaratılarak piyasada nakit döngüsüolusturulacaktır. Sistemle birlikte piyasalara uzun vadeli yeni bir alternatif yatırım aracısunulacaktır. Ayrıca sistemin etkin bir sekilde uygulanması durumunda, insaatsektörüne kazandırılacak ivme ile 200'den fazla alt sektörün canlanması, istihdamınartması ve atıl duran birçok gayrimenkul yeniden ekonomiye kazandırılmasısağlanacaktır. ?poteklerin menkul kıymetlestirilmesiyle daha ucuz fon ve daha uzunvadelerde kredi sunma imkanı elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
The Turkish economy has been improving in recent years, at the same time the Turkishgovernment made some rules about housing financing system in 2007, which isproviding liquidity to the market, also banks have a credit pool which can makesecuritization in the secondary market, by enabling a cash flow. If the system is usedeffectively, Construction sector would be improved, in addition it would effect morethan 200 different jobs. Therefore unemployment rates would be decreased. This systemencourages securitization which provides customers cheap funds over a long period.