Küreselleşen dünya ve terörizm
Globalization and terrorism
- Tez No: 220035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK S.GÜLBOY, YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, uluslararası terörizm olgusunu küreselleşen dünya çerçevesinde incelenmiştir. Gerek terörizm gerek küreselleşme tüm boyutlarıyla irdelendiyse de asıl olarak uluslararası terörizm ve küreselleşme ile etkileşimi üzerine odaklanılmıştır.Tarihinde ideoloji, din, milliyetçilik gibi birçok sebepten meydana gelmiş olan terör, dünya çapındaki hızlı gelişmeler ve teknoloji nedeniyle eşitsizlik, adaletsizlik, tatminsizlik ve küreselleşme karşıtlığı gibi nedenlerle ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun sebebini açıklamak amacıyla, terörizm ve küreselleşme öncelikle iki ayrı tanım olarak ele alınarak tanımlanmıştır. Dünyanın modernleşme, teknoloji, iletişim ve ulaşımdaki kolaylıklar nedeniyle küçülmesiyle terörün de yaygınlaştığı, küreselleştiği, şiddetini ve sıklığını arttırdığı görülmektedir. Küreselleşme hem teröre kolaylık sağlamaya başlamış, hem de olumlu etkileri sayesinde önlenmesi yolunda fayda sağlamıştır. Ortaya çıkan terör-küreselleşme bağlantısı bu kapsamda incelenmiş, küreselleşmenin terör üzerine pozitif ve negatif etkileri sorgulanmış, pozitife döndürülebilecek etkilerinden söz edilmiştir. Gelişen ve değişen dünyada, terörle savaş için süregelmiş olan askeri, diplomatik yollarla beraber, uluslararası birleşim ve hukukun önemi artmıştır. Tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmayan terörle savaşın en önemli ayağını uluslararası alanda güçlü bir işbirliği ile hazırlanacak hukuki kural, yaptırım ve cezalar oluşturmaktadır. İşbirliğinin yaygınlaştırılması ve kuvvetlendilmesi kadar, bu işbirliğinin sürekli oluşu da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, terörizm ve küreselleşmeyi açıklayarak, aralarındaki somut ve kuvvetli bağı göstermek ve terörle savaş için küreselleşmenin de yardımıyla uluslararası ve süreklilik arzeden bir birliğin kuruluşunun önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of terrorism in the age of globalization. Despite both concepts, globalism and terrorism, being studied by its all aspects, mainly the relationship between international terrorism and globalism is concentrated on. Terrorism, which has been motivated by ideological, religious and national reasons all through its history, has added issues to its concern like inequality, injustice, dissatisfaction and anti-globalist movements. In order to clarify this shift in the policies, the concepts of terrorism and globalization are first explained as distinct issues. Terrorism has become global because of modernization, developments in technology, communication and the ease in transportation. Thus, globalization has started to serve terrorism. At the same time, with its positive effects it became helpful in the fight against terrorism. The connection of globalization and terrorism has been explained in this respect. As the previous tools of diplomacy and military measures started to lose their validity, international cooperation and law have emerged as the tool to fight against terrorism. Since terrorism is a phenomenon that cannot be totally abolished, the best way to minimize terrorism is the use of international law, with necessary organizations established to form cooperation at the international level. The main aim of this thesis is to point out to several facts like there being a directly proportional relationship between globalization and terrorism concepts, furthermore continuous, determined international efforts and cooperation is a must and most important tool while fighting against terrorism.