Finansal türevler ve kredi temerrüt swaplarının teori ve uygulamaları
Financial derivaties, and theory and applications of credit
- Tez No: 220043
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BORA OCAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Finansal türevler, piyasa riskinden korunmak amacıyla kullanılan forward, futures, opsiyon ve swap işlemlerinden oluşmaktadır. Kredi türevleri ise, kredi riskini hedge etmek amacıyla ortaya çıkmış ve finansal piyasalarda gittikçe popülerliği artan finansal kontratlardır. Kredi türevleri arasında finansal piyasalarda en yaygın olarak işlem gören Kredi Temerrüt Swaplarıdır. Bu tezde finansal türevler, kredi türevleri ve kredi temerrüt swaplarının unsurları ve uygulamaları ele alınacaktır. Gelişmekte olan piyasalarda ve Türkiye'de kredi temerrüt swap piyasaları, piyasa verileriyle birlikte irdelenecektir. Tezde, Ekim 2000 ve Mart 2007 arası Türkiye kredi temerrüt swap verileri analiz edilerek ekonometrik bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmada, Türkiye'de kredi temerrüt swap piyasasının özellikle finansal piyasalarda volatilitenin ve gerginliğin yükseldiği dönemlerde finansal gösterge olup olmama durumu analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda finansal kriz dönemleri ve yüksek volatilite dönemlerinde, Türkiye kredi temerrüt swap piyasasının finansal gösterge olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bir başka ifadeyle, Türkiye kredi temerrüt swap piyasasındaki hareketlerin piyasa genelindeki hareketleri ve gelişmeleri, özellikle kredi riskinin yükseldiği gerginlik dönemlerinde daha iyi yansıttığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial derivatives are instruments composed of forwards, futures, options and swaps transactions which are used in order to hedge the market risk of trade finance or treasury transactions. Credit derivatives are financial contracts traded to hedge the credit risk and have become increasingly popular in financial markets. Credit Default Swaps are the most common credit derivative products traded in financial markets. In this thesis, the features and applications of financial derivatives, credit derivatives and credit default swaps are discussed. Credit default swap markets data are examined in emerging markets and Turkey. An econometric analysis is carried out using the Turkey credit default swap data within the period of October 2000 and March 2007. In the analysis, especially in high volatility and turmoil periods, the Turkey credit default swap market is tested, whether being a good source of financial benchmark or not. It is examined that, the Turkey credit default swap market is a good source of indication in financial crisis and high volatility periods. In other words, it is proved that Turkish credit default swap market is a good indicator of general market sentiment especially in high credit risk periods.