Kredi temerrüt swaplarının fiyatlama yöntemleri ve fiyatlamayı etkileyen finansal ve makroekonomik göstergelerin belirlenmesi
Methods of credit default swap valuation and determination of the macroeconomic and financial indicators affecting the valuation
- Tez No: 284633
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İstatistik, Banking, Economics, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kredilerin finansal piyasalarda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu bilinse de kredilerin geri dönmeme riski de kaçınılmaz bir durumdur. Belirli bir getiri karşılığında risk alan yatırımcılar, kendilerini bu riskten korumak amacıyla bu risklere karşı zamanında önlem almak istemektedirler. Bu amaçla yatırımcılar, ortaya çıktığı zamandan bu yana piyasası ciddi bir şekilde artan ve yatırımcıların belirli bir ödeme karşılığında riski karşı tarafa aktardığı kredi türev ürünlere yönelmektedir. Özellikle 2007 yılının ortalarında başlayan kredi kaynaklı küresel krizin de etkisiyle zaten piyasalarda önemli bir yere sahip olan kredi riski daha büyük önem arz etmeye başlamıştır.Bu çalışmada risk yönetimi ve kredi riskinden yola çıkılarak kredi türevleri ele alınmıştır. Daha sonra piyasalarda en çok işlem gören kredi türev ürün olan kredi temerrüt swaplarının detayına inilerek, prim tutarının hesaplanması olarak adlandırılan fiyatlaması üzerine kullanılan modeller ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada kredi temerrüt swaplarının fiyatlamasını etkileyen makroekonomik ve finansal göstergeler belirlenerek, prim tutarını hesaplayan bir model bulunmaya çalışılmıştır. Bu amaçla OECD ülkeleri için makroekonomik göstergeler ve finansal göstergeler için regresyon analizi uygulanarak iki farklı model kurulmuştur. Finansal göstergeler için günlük veriler kullanılırken, verilerin orijinalliğini bozmamak adına makroekonomik göstergelerle kurulan modelde aylık veriler kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre kredi temerrüt swap spreadlerini etkileyen değişkenlerin yönü ve düzeyi belirlenerek, Türkiye ile diğer ülkelerin karşılaştırmalı değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it has been known that loans have an important role in the financial markets, not to return back to the risk of loans is inevitable. Investors, take a risk in return for a specific return, in order to protect themselves against these risks, willing to take precautions in time. For this purpose, investors have turned towards to credit derivatives which the market has been seriously increased since emerged and investors in exchange for a certain payment transferred by the counterparty. Especially with influenced by starting in the mid of 2007 due to the global financial crisis from credit risk which is already having an important role in markets, has started to supply more and more important.In this study, based on risk management and credit risk, credit derivatives are discussed. Then credit default swaps which are the most traded credit derivative product in markets, go into particulars and obtained on valuing models, called the calculation of premiums, are examined in detail. In study, macroeconomic and financial indicators that affect the credit default swap valuing, are determined and attempts to find a model that calculates the amount of the premium. For this purpose, two different models have been derived by applying the regression analysis for macroeconomic indicators and financial indicators for the OECD countries. While it is used daily data for financial indicators, in the model derived with macroeconomic indicators are used monthly data to keep up originality to data. In conclusion, according to the results obtained from the analysis, variables affecting the credit default swap spreads are determined the level and direction and making a comparative evaluation between Turkey and other countries.