KOBİ borsalarının KOBİ finansmanındaki yeri: Dünya uygulamaları ve Türkiye üzerine bir inceleme
The importance of SME stock exchanges among SME financing methods: World application and an overlook on Turkey
  1. Tez No: 220042
  2. Yazar: ASUMAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Dünya ekonomisinde çok önemli bir yeri olan KOBİ'lerin özkaynak yetersizliği nedeniyle yaşadıkları sorunlar, ülkeler arasında değişiklikler göstermekle birlikte, hemen hemen aynı konu başlıkları altında toplanmaktadır. Türkiye'de de son yıllarda KOBİ'lerin ekonomi içindeki paylarının önemi daha da iyi anlaşılmış ve en ciddi sorunlarından birini oluşturan finansman konusunda alternatif yöntemler ve kurumlar kurulmaya başlanmıştır. 2008 dördüncü çeyreği itibarıyla uygulamaya geçilmesi planlanan Gelişen İşletmeler Piyasaları A.Ş. ? KOBİ Borsası da dünya uygulamalarında olduğu gibi KOBİ'lere finansman sağlamak için kurulan bir kurumdur. Türkiye'deki KOBİ'lerin ise gerek finansal gerek hukuksal yapıları göz önüne alındığında, KOBİ Borsası'nın gelişmesi için hem KOBİ'ler, hem aracı kurumlar hem de yatırımcılar açısından oldukça uzun bir sürece ihtiyaç olduğu söylenebilir. Bu çalışmada KOBİ finansmanı içinde KOBİ Borsalarının yeri ve önemi, Türkiye'de KOBİ Borsası uygulamasının başarısı için gerekli kriterler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs, which play a major role in world economy, have various problems stemmed from equity inadequacy. The importance of SMEs is recently realized in Turkey and therefore new alternative financial models and institutions, in order to emanate finance problems of Turkish SMEs, started to be established. Gelişen İşletmeler Piyasaları A.Ş. ? SME Stock Exchanges established in July 2005 and scheduled to start trading by the end of 2008. It is an institution organized for aimed to reach financial resources for SMEs by Initial Public Offerings (IPO). From this perspective of Turkey, it could be stated that all parties such as SMEs, brokerage houses and investors need a long way, for the improvement of SME Stock Exchanges, under the consideration of both financial and legal aspects. In this study both the role and the importance of SME Stock Exchanges among SME financing methods and the main criteria for the success of Turkish application are explained.