İlköğretim öğrencilerinin (4. ve 5. sınıf) sosyal bilgiler dersinde 'metni anlamaya', 'yorumlamaya ve sorgulamaya' yönelik bilimsel okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Scientfic literacy based on 'understanding text', 'explication and inquiry' level of primary students (4th and 5th grade) in the social studies course
  1. Tez No: 220049
  2. Yazar: CANAN TUNÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmanın amacı ilköğretim (4. ve 5. sınıf) öğrencilerin sosyal bilgiler dersinde ?metni anlamaya?, ?yorumlamaya ve sorgulamaya? yönelik bilimsel okuryazarlık düzeylerini belirlemek ve farklı değişkenlere göre incelemektir.Bu araştırma ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin ?metni anlamaya?, ?yorumlamaya ve sorgulamaya? yönelik bilimsel okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi ve çeşitli değişkenlere göre incelemek amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma sonucunda: ilköğretim 4. sınıf ve 5. sınıf öğrencilerinin metni anlamaya yönelik bilimsel okuryazarlık düzeylerinin: sınıf düzeyi, evde araştırma yapacak araç gerece sahip olma durumları, okulda araştırma yapacak araç gerece sahip olma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık görülürken: cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, bilimsel dergi, makale okuma durumu, tarihi coğrafi yerleri, müzeleri ziyaret etme durumu, okul-sınıf kütüphanelerine sahip olma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık görülmemektedir.İlköğretim 4. sınıf ve 5. sınıf öğrencilerinin yorumlama ve sorgulamaya yönelik bilimsel okuryazarlık düzeylerinin: anne-baba eğitim durumu, bilimsel dergi, makale okuma durumu, evde araştırma yapacak araç gerece sahip olma durumları, okulda araştırma yapacak araç gerece sahip olma durumlarına istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık görülürken: sınıf düzeyi, cinsiyet, okul-sınıf kütüphanelerine sahip olma durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aim Scientific literacy based on understanding text, explication and inquiry level of primary students (4th and 5th grade) is identified and examined acording to different variables in the sosial studies course.In this research personal information form and scientific literacy scale, was used as data collecting insturment for analysing research datas descriptive analysis using frequency and percent disturbition according to findings for personal knowledges and answers given to scientific literacy scale.The result of this study further analysis has also shown that scientific literacy level of primary 4th and 5th grade students based on understanding were found significant differences between their class grade, having enough equipment for making research at home, having enough equipment for making research at school however thre were not significant differences between their gender, scientific journal reading situation, visiting historical, geographical places, visiting museum situation, having school-class library situation.Based on ınquiry and explication scientific literacy level of primary 4th and 5th grade students were found significant differences between their mother and tafher education situation, scientific journal reading situation, having enough equipment for making research at home, having enough equipment for making research at school however there were not significant differences between class grade, gender, , having school-class library situation.