Beyin temelli öğrenme yaklaşımının İngilizce dersinde akademik başarı ve tutuma etkisi
The effect of brain based approach to achievement and attitude in 10th grade students English classes of high school
  1. Tez No: 220048
  2. Yazar: ÜMİT YAĞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Beyin Temelli Öğrenme Yaklaşımının Endüstri Meslek Lisesi 10. sınıf ingilizce dersindeki başarı ve tutuma etkisini incelemektir. Bu çalışmada Deneysel araştırma desenlerinden, Solomon araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında, Zonguldak Alaplı İMKB Endüstri Meslek Lisesinde 2 deney ve 2 kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmaya, deney gruplarında 37, kontrol gruplarında 41 öğrenci olmak üzere toplam 78 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın uygulaması ingilizce dersindeki ?Be:Present Simple, Be:Past Simple, Comparative and Superlative Forms of Adjectives? konuları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney gruplarındaki öğrencilere beyin temelli öğrenme yaklaşımı, kontrol gruplarındaki öğrencilere ise geleneksel öğretim yöntemleri ile öğretim yapılmıştır.Araştırma haftada 3 ders saati olmak üzere, yedi haftada toplam 21 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi ve İngilizce Duyuşsal Alan Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Uygulama sürecinin sonunda, deney gruplarından rastgele seçilen 4 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, beyin temelli öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grupları öğrencilerinin, geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grupları öğrencilerine göre tutumlarının daha çok geliştiğini göstermiştir. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bütün bu sonuçlara göre, beyin temelli öğrenme yaklaşımı öğrencilerin akademik başarılarının artırılmasında , geleneksel yönteme göre etkilidir ancak bu istatiksel olarak anlamlı değildir. Tutumlarının geliştirilmesinde ise geleneksel yönteme göre daha etkilidir. Bu sonuçlar, ülkemizde ve yurt dışında bu alanda yapılan çalışmaların sonuçlarıyla da paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether ?Brain Based Learning approach? has an effect on academic ahievement and attitude of the students at Vocational High School. The Solomon research model was used in this study. The research was conducted at Zonguldak Alaplı İMKB Vocational High School, in spring term in 2007-2008 academic years with two experimental and two control groups. Totaly 78 10th grade students, 37 in experimental groups, 41 in control groups participated in this research. The study took place during the teaching of ?Be:Present Simple, Be:Past Simple, comparative and superlative forms of adjectives? with the english course. In the experimental groups, the students were taught according to the brain based learning approach whereas the students in the control groups were taught according to the traditional methods.The study was carried out three hours per week, twenty-one hours in total in seven weeks time. An achievement test, attitude questionnaire were used to collect data in the research. At the end of the intervention, an interview session was done with randomly chosen four students in the experimental groups.Data collected from the research shows that the attitudes of the students of the experimental groups which brain based learning approach carried out have developed more than the control groups? attitude which traditional approach applied. There wasn?t a significant difference of the academic achievement between the experimental and control group. According to these results, brain based learning approach is more effective than traditional approach on developing academic achievement whereas it isn?t statistically significant. On developing students? attitudes, brain based learning approach is more effective than traditional approach. The results are parellel to the results of the studies which took place in our country and abroad.