İMKB'de işlem gören otomotiv ve otomotiv yan sanayi işletmelerinin sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörlerin analizi
The analysis of the capital structure determinant factors of the automotive and auto parts companies registered in the ISE
- Tez No: 220051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İşletmelerin sermaye yapılarına etki eden faktörlerin incelendiği bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren ve hisse senetleri İMKB'de işlem gören 16 adet otomotiv ve otomotiv yan sanayi işletmesinin sermaye yapısı kararlarını etkileyen işletmeye özgü faktörleri tespit etmektir. Bu amaçla finans literatüründe yer alan birçok çalışma incelenerek işletmelerin sermaye yapılarını en iyi şekilde temsil ettiği düşünülen bağımlı ve etkilediği düşünülen bağımsız değişkenler seçilmiştir. Bu değişkenlere ait hipotezler kurularak, oluşturulan bir panel veri modeli ile test edilmiştir.Çalışmada işletmelerin sermaye yapısı kararlarının likidite, nakit akışı, işletme riski, karlılık, borç dışı vergi kalkanı, varlık yapısı, vergi düzeyi ve büyüme oranı gibi işletmeye özgü değişkenlerden ne şekilde etkilendiği araştırılmıştır. İMKB'nin resmi internet sitesinden elde edilen 12 aylık mali tablolar kullanılarak oluşturulan, işletmelerin 1994?2006 dönemlerine ait yatay kesit verileri EViews 6.0 programı kullanılarak panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca Türkiye'de enflasyon muhasebesinin yapıldığı 2003 yılı temel alınarak 1994-2002 ve 2003-2006 alt dönem ayrımına gidilmiş ve analizler her iki dönem için ayrı ayrı yapılmıştır.Analiz sonuçları otomotiv ve otomotiv yan sanayi işletmelerinin sermaye yapısı kararlarının en çok özsermaye karlılığı ve borç dışı vergi kalkanı değişkenlerinden etkilendiğini göstermiştir. Bu sonucun literatürde yer alan ve işletmelerin karlılıkları arttıkça iç finansmana yöneleceklerinden dolayı borç oranlarının azalacağını savunan finansman hiyerarşisi kuramını desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the determinant factors of capital structure that examine the firms? specific factors of capital structure decisions of the sixteen automotive and auto parts industry firms and registered in Istanbul Stock Exchange (ISE) in Turkey. Many studies are investigated in the finance literature to represent the most explanatory dependent variables and the most widely used independent variables. The hypotheses are established related to those selected variables and are tested within a panel data model.This study analyzes the influence of firms? specific variables such as liquidity, cash flow, business risk, profitability, non-debt tax shields, asset structure, taxation and growth on capital structure decisions. The firms? annual financial statements for the 1994 to 2006 are obtained from ISE?s official web sites and constructed as cross sections data and analyzed with panel data model by using EViews 6.0 programme. Furthermore, inflation accounting system introduced in Turkey beginning of 2003 therefore that year is chosen as a breaking point and the application is separated into two periods 1994-2002 and 2003-2006. Then, each period is analyzed individually.The results of this study shows that the capital structure decisions of the automotive and auto parts industry firms are mostly influenced by variables such as return on equity (ROE) and non-debt tax shields. This finding supports with the pecking order theory, which argues that firms? leverage decreases when the profitability is high.