Uluslararası sermaye hareketleri ve ekonomik büyüme: Panel veri analizi (1980-2005)
International capital flows and economic growth: Panel data analysis (1980-2005)
  1. Tez No: 220065
  2. Yazar: COŞKUN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN VERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
1980'lerden sonra özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşanan finansal serbestleşme çabalarıyla ortaya çıkan uluslararası sermaye hareketleri bir taraftan kısa vadeli sermaye hareketleri olarak nitelenen sıcak paranın dolaşımını hızlandırırken diğer taraftan portföy yatırımları ve uluslararası doğrudan yatırımların ülkelere girişine zemin hazırlamıştır. Sermaye akımlarının ülkelere girişi ekonomik büyümenin en önemli kaynağı olan sermaye birikimini sağlarken içsel büyüme modelleri ile açıklanan ve büyüme üzerinde dolaylı etki gösteren teknik bilgi ve beşeri sermaye gibi büyüme dinamiklerini de harekete geçirmiştir.Bu çalışmada 1980-2005 döneminde 25 gelişmekte olan ülkedeki kısa vadeli sermaye hareketleri, portföy yatırımları ve uluslararası doğrudan yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan altı ayrı tahmin sonucunda kısa vadeli sermaye hareketlerinin gelişmekte olan yirmibeş ülkede ekonomik büyüme üzerinde negatif etkisi görülürken; portföy yatırımları ve uluslararası doğrudan yatırımların bu ülkelerin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi pozitif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Appearing with financial liberalization efforts especially in developing countries after the 1980s, international capital flows has laid the groundwork for portfolio investment and foreign direct investment into developing countries. It has also accelerated the circulation of hot money, also known as short term capital flows. While capital accumulation, the most important source of economic growth, has caused capital inflows into these countries, it has also sparked the start of growth dynamics which have an indirect effect on growth and are described in endogeneous growth models such as technical knowledge and human capital.In this study, short term capital flows and portfolio investments, as well as, the effect of foreign direct investments on the growth of twenty-five developing countries in the 1980 to 2005 time period are analyzed using the panel data method. The results of six separate estimations conclude that short term capital flows has a negative effect on the economic growth of the twenty-five developing countries. On the other hand, it is also found that there is a positive effect of portfolio investments and foreign direct investments have positive effects on these countries? economic growths.