Bilgisayar destekli denetim tekniklerinin (BDDT) muhasebe denetimine etkileri ve Türkiye'deki bağımsız denetim kuruluşlarının bddt uygulamalarına ilişkin bir araştırma
Affects of computer assisted audit techniques (CAATs) on auditing and an investigation of CAATs aplication of independent audit firms in Turkey.
  1. Tez No: 220064
  2. Yazar: SERHAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşlarında bilgisayar destekli denetim tekniklerinin (BDDT) kullanımına ilişkin mevcut yaklaşımları ve eğilimleri ortaya koymaktır. Araştırmada, bağımsız denetim kuruluşları tarafından BDDT'nin kullanımına ilişkin mevcut durum ve eğilimlerin belirlenmesi için gerekli olan verilerin elde edilmesinde anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formları elektronik posta yoluyla 95 bağımsız denetim kuruluşuna gönderilmiş olup, 63 tanesinden yanıt alınmış ve anketin geri dönüş oranı %66 olarak hesaplanmıştır.Anketten elde edilen bulgular, Türkiye'deki bağımsız denetim kuruluşlarının çoğunlukla genelleştirilmiş denetim yazılımları, özel amaçlı denetim programları ve yararlı programları kullandıklarını göstermektedir. Bunun yanında paralel simülasyon ve entegre test tekniğinin ise tercih edilmediği görülmüştür. Bağımsız denetim kuruluşları, BDDT'yi daha çok; iş hızını artırmak, iş yükünü azaltmak, rekabet üstünlüğü sağlamak ve etkinliği artırmak amacıyla kullanmaktadır. Bununla birlikte BDDT'nin kullanımında en sık karşılaşılan sorunların başında uzman personel yetersizliği, teknik destek azlığı ve maliyetlerin yüksek oluşu gelmektedir. Çalışma sonuçlarının, BDDT'nin daha etkin kullanımı açısından akademisyenlere ve meslek mensuplarına yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the present approaches and trends about the usage of computer assisted audit techniques (CAATs) amongst the independent audit firms that are certified by Capital Market Board (CMB). The survey method is used for the research study to get the data that are needed for determining present situation and trends about the usage of CAATs amongst the independent audit firms. In order to collect the data a questionnaire was sent to all 95 audit firms by e-mail. The participants included 63 firms which returned survey resulting with a response rate of 66%.The findings indicate that the use of utility programs, generalized audit software, and special purposed audit programs are more common among firms while the use of parallel simulation and integrated test technique use is rare. Independent audit firms use CAATs mostly for saving time, decreasing workload, providing competitive advantage and increasing efficiency. Yet there is a lack of sufficient technical abilities in using CAATs in general. Lack of professional staff, insufficiency of technical support and high costs are seen as leading problems of CAATs use. Taken together, the results of this study might be useful to both auditing educators and players in the auditing industry to determine needs of auditors for more effective use of CAATs.