Türkiye'de konut piyasasının belirleyicileri: Ampirik bir uygulama
The determining factors of real estate market in Turkey: An empirical analysis
- Tez No: 220066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Makroekonomide konut iktisadı ile ilgili çalışmaların sayısı gittikçe artmaktadır. Özellikle finansal küreselleşme ile birlikte artan sermaye akımlarının ilgi duyduğu alanlara konut yatırımları da eklenmiştir. Konut, makroekonomide yatırım harcamaları arasında değerlendirilir. Buna göre makroekonomik değişkenlerin konut piyasasını etkilemesi kaçınılmazdır. Bu çalışma konut piyasasında konut arzı ve konut talebinin belirleyicilerini bir regresyon analizi ile ortaya koymaktadır. Konut piyasasında aşırı talep artışından kaynaklanan konut fiyat balonları ile arz fazlasının bulunup bulunmadığını araştırmak çalışmanın ikinci amacıdır.Konut talebini belirleyen değişkenler olarak; kişi başına milli gelir, konut fiyatları, faiz oranı ve demografik faktörler ele alınmıştır. Buna göre kişi başına milli gelir ile konut talebi arasında pozitif bir ilişki, konut talebi ile fiyatlar arasında doğru yönlü bir ilişki, konut talebi ile faiz oranları arasında yine pozitif bir ilişki ve demografik faktörler ile konut talebi arasında önemsiz bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın bulguları 1994 yılından sonra konut talebindeki artışın yavaşladığı yönündedir.Konut arzını belirleyen değişkenler olarak; kişi başına milli gelir, konut fiyatları ve M2 parasal büyüklüğündeki artış yani likidite genişlemesi ele alınmıştır. Bunlardan gelir düzeyi, konut fiyatları ve parasal büyüklüklerdeki artış ile konut arzı arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.Çalışmanın sonucunda konut piyasasında aşırı talep artışından kaynaklanan bir fiyat balonunun, dolayısıyla konut sektörü kaynaklı bir finansal krizin söz konusu olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunda merkez bankasının uyguladığı sıkı para politikasının ve bankacılık sektörü gözetim mekanizmasının sıkı denetlemelerinin etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of studies about real estate economics in macroeconomics increases day by day. Especially the increased foreign capital flows by financial globalisation are especially interested in real estate investments. Real estate is analysed with investment expenditures in the macroeconomics. According to this, the macroeconomic factors inevitably affect the real estate market. This thesis determines the determinants of the real estate deman and supply in real estate market by an empirical analysis. The second aim of the thesis is to analyse the real estate price bubbles that causes from excess demand and to determine whether there is an excess supply .As the determinants of real estate demand, per capita income, real estate prices, interest rate and demografic factors are handled. According to this, per capita income and real estate demand have positive relation, real estate demand and real estate prices have positive relation, real estate demand and interest rate have negative relation whereas there is no important relation between real estate demand and demografic factors. Acoording to the findings of this thesis, after year 1994 the real estate demand growth slowed down.As the determinants of real estate supply; per capita income, real estate prices and the broad money supply as liquidity growth are handled. Among this, there is positive relation between per capita income, real estate prices, the increase in monetary aggregates and real estate supply.As a result of this thesis, there is no real estate price bubble that causes from excess demand in the real estate market. So the financial crisis that is consequence of real estate sector does not exist. This result is expected due to the tight monetary policy that is implemented by centrak bank and strict regulation of banking system.