İlköğretim okullarının yönetiminde velilerin yönetime katkısı: Zonguldak ili örneği
The contribution of parents in the management of primary schools: The province of Zonguldak as the sample
  1. Tez No: 220067
  2. Yazar: OKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okulları yöneticilerinin, okul yönetiminde velilerden katkı bekledikleri yönetim işleri ve süreçleri araştırılmış; yöneticilerin velilerden beklentilerinin çeşitli değişkenlere göre farklılıklar gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, Zonguldak ilindeki devlet ilköğretim okullarında görev yapan toplam 296 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırma evrenine tam sayım yolu ile ulaşma yolu tercih edilmiştir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı yöneticilerin % 63'üne ulaşılabilmiş ve toplam 188 yönetici ile araştırma yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan veri toplama aracının kapsam geçerliliği ile ilgili olarak, uzman görüşlerine başvurulmuş ve anket verilerinin güvenirliğinin hesaplanması için Kuder Richardson-20 (Kr-20) formülünden yararlanılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda güvenirlik katsayısı 0.821 olarak hesaplanmıştır.Yöneticilere göre velilerin okullara katkısını engelleyen faktörlerin başında ekonomik nedenler gelmektedir. Yöneticiler velilerin en çok parasal işlere katkı sağlamasını beklemektedir. Yönetim süreçleri açısından ise yöneticiler en çok, karar verme ve iletişim süreçlerine katkı beklemektedir. Okul yöneticilerinin okul yönetiminde karşılaştıkları finansman sıkıntıları giderilerek, okul-aile işbirliği maddi boyuttan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca, okul yöneticileri ve ailelerin karşılıklı beklentilerinden yola çıkılarak, okul yönetiminde etkin bir katılım ortamı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the expectations of the primary schools administrators about the contribution of parents to school management, management operations and process were examined; and whether the expectations of administrators from parents vary according to some variables was determined.The study was performed using literature review design. The universe of the study consists of 296 managers working in the state primary schools in the province of Zonguldak. A sampling method was not used since all of the individuals in the target group were involved in the study. However, owing to the various reasons, only %63 of the school managers could be accessible and as a result 188 administrators were studied. The opinion of experts were applied for ensuring the content validity of the data collection method used in the study, and Kuder Richardson-20 (Kr-20) formula was used to calculate the reliability coefficient of the study. As a result of the analysis, reliability coefficient was found to be 0.821.According to the administrators, major factor that prevent the contribution of parents to school is economic reasons. The administrators expect from the parents mostly to contribute the monetary issues. In terms of managerial process, the administrators expect the parents? contribution mostly on the decision-making and communication processes. The financial problems that the administrators face during the school management process should be eliminated, and school-parents cooperation should be away from financial problems. Moreover, taking both the administrators and parents? expectations into consideration, an active participation atmosphere should be created in the school management.