20. yüzyılın çağdaş bestecilerinden Kara Karayev'in hayatı: Yedi Güzel ve Yıldırımlı Yollarla balelerinin incelenmesi
The life of Kara Karayev who was one of the contemporary composers in the 20th century: The investigation of Seven Beauties and the Path of Thunder ballets
- Tez No: 220068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF MİRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma; ülkemizde hakkında bilimsel çalışma bulunmayan, 20. Yüzyılın Çağdaş Bestecilerinden Kara Karayev'in önemini vurgulamak, hayatı, müzik yaratıcılığı, felsefesi ve Bale sanatı hakkında, bilimsel kaynak yaratmak amacıyla yapılmıştır.Birinci bölümde konunun temel kaynağını oluşturan müzik, müzik dönemlerinin gelişimi, 20. Yüzyıl müziği, 20. Yüzyılda gelişen müzik akımları ve Bale müziği gelişimi hakkında bilgiler verilmiş, araştırmanın önemi ve problem durumu belirtilmiştir.İkinci bölümde araştırmanın yöntemi belirlenmiş, araştırmanın içeriğini oluşturan Kara Karayev'in hayatı, müzik yaratıcılığı, felsefesi ve başlıca eserleri hakkında bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde Kara Karayev' in en önemli eserlerinden Yedi Güzel ve Yıldırımlı Yollarla baleleri incelenmiştir. Son bölümde ise elle edilen bilgiler ışığında, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been made so as to highlight the importance of Kara Karayev about whom there has not been any scientific study done yet and who was one of the contemporary composers in the 20th century; and to form scientific sources about his life, creativity, philosophy and the art of ballet.In the initial chapter, some piece of information on Music that generates the basic source of the subject, The Evolution of Music Eras, The Music of 20th Century, The Music Movements Developed in the 20th Century and The Development of Ballet Music has been put forward, and the significance of the study and the condition of the issue has been emphasized.In the latter chapter, the method of the research has been identified, and some information on the life of Kara Karayev, his creativity, his philosophy and his primary works has been informed.In the third chapter, the ?Seven Beauties? and ?The Path of Thunder? ballets that are one of his most significant works have been investigated. In the final chapter, results and suggestions have been given place under the light of the information obtained.