Symphony of dialogue (Solistler ve Orkestra için) ile Pierre Boulez'in Sur Incises isimli eserinin heterofoni bağlamında incelenmesi
Symphony of dialogue (For Soloists and Orchestra) and anaysis of Sur Incises by Pierre Boulez in the context of heterophony
- Tez No: 345754
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada, 20. yüzyılın önemli bestecilerinden biri olan Pierre Boulez?in, 1996-1998 yılları arasında bestelediği son dönem yapıtlarından biri olan Sur Incises isimli eseri incelenmiştir. 3 piyano, 3 arp, ve 3 vurmalı çalgı grubu için bestelenen iki bölümlü bu yapıt, ezgisel kurgu açısından heterofoni tekniği içermektedir. Heterofoni bu bağlamda 20. ve 21. yüzyıl bestecilerinin sıklıkla yararlandığı bir kompozisyon tekniği olarak, konunun merkezine alınmış, kavram çeşitli müzik kültürlerinde ve Avrupa müziğindeki örnekleriyle irdelenmiştir. Bu çalışmada çeşitli müzik kültürlerinde sıklıkla karşılaşılan heterofoni tekniğinin, Avrupa müziğindeki örnekleri sergilenmiş; günümüzde çağdaş besteciler için de önemli bir esin kaynağı olan heterofoni kavramının Boulez tarafından nasıl kullanıldığı ve yorumlandığı analiz edilmiştir. ANAHTAR&KELİMELER: Symphony!of!Dialogue,!Heterofoni,!Pierre!Boulez,!Sur!Incises
Özet (Çeviri)
In this study, Sur Incises is studied. Pierre Boulez, who is one of the major composers of the 20th Century, composed the piece. The piece, which is composed for 3 pianos 3 harps and 3 percussions, comprised of 2 main sections. Sur Incises incorporates heterophony techniques in the melodic organization. In this context heterophony is examined with its European and non European examples, as a fundamental concept, which is a composition technique utilized frequently by the contemporary composers.In this study, heterophony examples are exhibited and analyzed how Boulez used and interpreted the heterophony technique, which is an essential inspirational source for the composers today. KEYWORDS: Symphony!of!Dialogue,!Heterophony,!Pierre!Boulez,!Sur!Incises